Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szybownictwo to sport, ale również doskonałe narzędzie eksploracji niedostępnych rejonów. Jeśli się wie, jak skorzystać z energii zawartej w powietrzu i ma się dość odwagi, by zawierzyć skrzydłom, można polecieć tam, gdzie trudno o człowieka. Szybownictwo umożliwia oglądanie świata z zupełnie innej perspektywy. Na dodatek w sytuacji, gdy się jest w pełni zależnym od swoich umiejętności i sił przyrody.

Sebastian Kawa uprawia sport szybowcowy od 1988 roku. W zawodach szybowcowych latał już na wszystkich zamieszkałych kontynentach, ale oprócz zawodów i bicia rekordów uprawia szybownictwo eksploracyjne, łamiąc bariery i przekraczając granice. Dosłownie: te polityczne, i w przenośni: wlatując szybowcem tam, gdzie nikomu by nie przyszło do głowy. Prowadzi w liście rankingowej pilotów szybowcowych FAI, zdobył już 29 medali mistrzowskich świata i Europy, zapisał się w tabelach rekordów. Jego najdłuższy przelot szybowcem to 2089 km.

W sezonie 2018 wywalczył trzy złote medale MŚ w różnych klasach, czego już prawdopodobnie nikt nie powtórzy. Wcześniej Sebastian uprawiał żeglarstwo regatowe w klasach młodzieżowych: Optymist, Cadet i 420. Przewodził wyprawie szybowcowej w Himalaje, Kaukaz. Jesienią 2017 r. jako pierwszy przeleciał w szybowcu nad pasmem Bieszczad, Gorgan, Karpat Zachodnich z Żernicy Wyżnej do granicy ukraińsko-rumuńskiej, przy okazji również po raz pierwszy łącząc w locie na fali Bieszczady, Tatry i Beskidy Czeskie.

Sebastian Kawa zaangażowany jest w Himalaya Gliding Project – projekt rekonesansu szybowcowego w Himalajach, który odbył się w końcu roku 2013. Projekt miał na celu poznanie praktycznych warunków uprawiania szybownictwa w rejonie najwyższych szczytów górskich. W ramach projektu podjęto próby pierwszych w historii lotów szybowcowych w pobliżu i ponad nepalskimi ośmiotysięcznikami. 19 grudnia 2013 roku Sebastian Kawa wykonał zapoznawczy lot, startując z lotniska komunikacyjnego w Pokharze. W czasie kilkudziesięciominutowego lotu odbywającego się w małej widoczności dokonano przelotu nad szczytem Sarangkot. Dwa dni później nastąpił przelot nad najwyższymi szczytami masywu Annapurny na wysokości do 9600 m n.p.m.

Spotkanie Slajdowisko MultiKulti w poniedziałek, 1 kwietnia, o godz. 18 w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury, ul. Drzymały 26. Wstęp wolny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.