Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzowska książnica zaprasza miłośników literatury i historii regionu w środę, 3 kwietnia, o godz. 17 na spotkanie z Zofią Mąkosą, autorką trylogii Wendyjska Winnica, laureatką Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2017. Spotkanie poprowadzi Renata Ochwat, gorzowska dziennikarka. Po spotkaniu odbędzie się koncert muzyki filmowej w wykonaniu pianisty Józefa Sobolewskiego.

Dotychczas ukazały się dwa tomy trylogii, „Cierpkie grona” i „Winne miasto”. „Cierpkie grona” to książka debiutancka Zofii Mąkosy. Autorka jest emerytowaną nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie. Urodziła się w Kargowej, a dzieciństwo spędziła w Chwalimiu. Tam też osadziła akcję pierwszego tomu.

WYWIAD Z ZOFIĄ MĄKOSĄ

Powieść rozpoczyna się w 1938 roku w Chwalimiu, wsi położonej na niemiecko-polskim pograniczu, gdzie żyją ostatni potomkowie Wendów – Słowian, którzy osiedli tu przed dwoma wiekami. W tym urokliwym i spokojnym miejscu mieszka Marta Neumann, gorliwa luteranka, która desperacko próbuje utrzymać gospodarstwo odziedziczone po przodkach. „Winne miasto” to powieść z powojennym obrazem Ziem Odzyskanych w tle. Córka głównej bohaterki „Cierpkich gron”, Matylda, cudem przeżywa zimową ucieczkę z rodzinnej wsi i trafia do Grünbergu, który tuż po wojnie staje się Zieloną Górą. Na tle przenikających się kultur i narodowości – Niemców, Polaków, Rosjan – ukazany jest dramat człowieka w czasach naznaczonych wojną i konfliktem, kiedy trudno ocenić, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem.

Zofia MąkosaZofia Mąkosa Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Spotkanie odbędzie się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim, w sali 110 na I piętrze gmachu, przy ul. Sikorskiego 107 (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich). Wstęp wolny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.