Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Miasto ma pieniądze na inwestycję z Programu Interreg VA Brandenburgia-Polska. To część wspólnego projektu z niemieckim pałacem Trebnitz i Witnicą pod nazwą „Bezgraniczny trójdźwięk-natura, kultura i edukacja”. Na swoją część, czyli rewaloryzację parku Siemiradzkiego Gorzów dostał 930 tys. euro. Przetarg na inwestycję (w systemie zaprojektuj i wybuduj) został rozstrzygnięty już we wrześniu 2017 r., rozpoczęcie prac jednak opóźniało się, bo miasto czekało na dotację do jesieni zeszłego roku.

Teraz firma Leszek Kułak - Budownictwo sportowe. Inżynieria krajobrazu ze Skwierzyny już na dobre działa w parku: budowane są m.in. nowe ścieżki i alejki.

Rewitalizacja ma polegać na stworzeniu wygodnych ścieżek pieszo-rowerowych na terenie całego parku. Część tych tras spacerowych ma być dostosowana dla osób niepełnosprawnych poprzez zbudowanie wygodnych podjazdów. Będą trasy dla biegaczy z odpowiednimi urządzeniami gimnastycznymi po drodze, czy rowerzystów.

DARIUSZ BARAŃSKI

Przy ścieżkach staną nowe ławki, niektóre również osłonięte wiatami, chroniącymi przed słońcem lub deszczem. Ustawiony zostanie szalet publiczny, zamontowane nowoczesne oświetlenie. Przy szlakach staną tablice z opisem, ale też powstanie aplikacja mobilna o parku, jego walorach historycznych i przyrodniczych.

Odnowiona zostanie też architektura na obu punktach widokowych. Istniejący pawilon widokowy na Kozaczej Górze wymaga remontu i odmalowania kolumn. Na Schodach Donikąd znajduje się jeszcze przedwojenna platforma po dawnym pawilonie. Ten punk widokowy ma zyskać nowy wygląd. Place znajdujące się poniżej zostaną wykorzystane m.in. na scenę do różnego rodzaju prezentacji artystycznych. Ma to być taka „kameralna alternatywa” dla pobliskiego amfiteatru.

Przebudowana ma być też kładka nad drogą parkową. Niestety rewitalizacja nie obejmuje zamkniętych od lat Schodów Donikąd.

Cała inwestycja kosztuje ponad 5,3 mln zł, w tym dofinansowanie z funduszy europejskich ponad 3,2 mln zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.