W programie pilotażowym Polskiego Związku Piłki Nożnej z naszego województwa znalazły się: Stilon Gorzów, Warta Gorzów, Falubaz Zielona Góra, Promień Żary i ZAP Zbąszynek.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Za kilka tygodni ruszy jeden z najważniejszych projektów Polskiego Związku Piłki Nożnej, mający na celu podniesienie i ujednolicenie poziomu szkolenia, czyli „Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN”. Zarówno szkółki objęte, jak i nieobjęte pilotażem będą musiały spełnić dokładnie takie same kryteria, by finalnie uzyskać jeden z certyfikatów (brązowy, srebrny lub złoty). Certyfikat będzie można otrzymać nie wcześniej niż 1 września 2019 r. Co ciekawe, nie będzie on przyznawany na zawsze. Szkółki mają być regularnie kontrolowane, czy trzymają się wszystkich zasad, utrzymują odpowiedni poziom.

Województwo lubuskie piłkarską pustynią? To zdanie niestety nie jest przesadzone. Nasze seniorskie drużyny znajdujemy dopiero na czwartym poziomie rozgrywkowym. Dwie ekipy z Gorzowa – Warta i Stilon – w startującej 9 marca rundzie wiosennej będą desperacko bronić się przed spadkiem. W lubuskiej czwartej lidze najbliżej awansu o klasę wyżej jest Falubaz Zielona Góra.

Lubuskie walczy o lepsze jutro. Tu praca u podstaw ma ogromne znaczenie, wśród najmłodszych zaczyna się wyznaczanie wzorów, jakości szkolenia.

– Małe ośrodki nie są kontrolowane, stąd ten program i przyjęte standardy, których biorący w nim udział będą musieli się trzymać – mówił Maciej Sawicki, sekretarz generalny PZPN.

Kandydaci zostali wybrani na podstawie ogólnego potencjału, organizacji, funkcjonowania klubu i przyjętych priorytetów. W Polsce do pilotażowego programu PZPN zaprosił w sumie 160 szkółek, z czego pięć miejsc przypada na kluby z naszego województwa. Uzyskane miejsca stanowią wypadkową liczby funkcjonujących podmiotów w naszym regionie do ogólnej liczby w kraju.

Fundamentalnym założeniem programu certyfikacji jest podniesienie i ujednolicenie poziomu szkoleniowego w szkółkach. Rodzice i dzieci grające w piłkę nożną uzyskują pewność, że certyfikowana szkółka spełnia standardy szkoleniowe, jest bezpieczna, a jej kadra ma kwalifikacje niezbędne do tego, aby szkolić zawodników. Ośrodki otrzymają od związku możliwość bezpłatnego korzystania z systemów informatycznych do zarządzania procesami szkoleniowymi oraz administracją szkółki.

Każdy chętny podmiot będzie weryfikowany w ramach sześciu obszarów: kwalifikacje trenerów, program szkoleniowy, liczba drużyn, liczba zawodników przypadających na trenera, sprzęt sportowy oraz infrastruktura.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej