Zafascynowani muzyką młodzi ludzie z Gorzowa i Fürstenwalde założyli zespół No Borders Band, zapraszając do współpracy m.in. muzyków z Bliskiego Wschodu. Ich projekt dostał Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W czwartek wieczorem w Berlinie po raz szósty przyznano Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży w konkursie „Razem w Europie. Jeden cel” na najciekawszy polsko-niemiecki projekt młodzieżowy poświęcony różnorodności, poszanowaniu praw człowieka i tolerancji. W kategorii wymiany szkolnej zwyciężył projekt „Muzyka spotkania – muzyka porozumienia” II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim i szkoły Katholische Schule Bernhardinum w Fürstenwalde. Spośród projektów wymiany pozaszkolnej nagrodę otrzymał projekt „Przystanek Różnorodność w historycznym kontekście” Fundacji Sztukmistrze z Lublina i centrum edukacji młodzieży Jugendbildungsstätte Kurt Löwenstein z Werftpfuhl. Każdy z partnerów obu projektów otrzymał nagrodę w wysokości 3000 euro.

Na czym polegał zwycięski projekt młodzieży z Gorzowa i Fürstenwalde? Wspólnie założyli zespół No Borders Band, zapraszając do współpracy m.in. muzyków z Bliskiego Wschodu. Wyruszyli w trasę koncertową, oferując szkołom i innym instytucjom swoje występy, i podczas już w sumie jedenastu koncertów stanęli przed dwutysięczną publicznością. W trakcie towarzyszących próbom warsztatów młodzież pracowała nad tematem rasizmu i poznała historie ucieczek, które dotyczyły także członków ich zespołu.

Nagrodzony został również projekt „Przystanek Różnorodność w historycznym kontekście”. Tu młodzi ludzie z Krakowa i Berlina odwiedzili miejsce pamięci - były obóz koncentracyjny na Majdanku oraz współpracowali w trakcie warsztatów muzycznych, filmowych, scenografii, tańca i malarstwa. We wszystkich realizowanych działaniach motyw przewodni stanowiły kwestie różnorodności, dyskryminacji, rasizmu i wykluczenia. Dyskutowali o aktualnych wydarzeniach, umieszczając je w kontekście historycznym. W efekcie stworzyli piosenkę i teledysk „Lepiej rozmawiać” oraz wideo performance „Spotkanie".

Wyróżnieni

Oprócz dwóch nagród głównych polsko-niemieckie jury przyznało także wyróżnienia. W kategorii wymiany szkolnej wyróżniono projekt „Nie mówię, ale się porozumiewam” Szkoły Podstawowej nr 41 Specjalnej w Zabrzu i szkoły Pestalozzi-Schule w Essen. Dzieci i młodzież potrzebująca specjalnego wsparcia komunikowały się za pomocą dźwięków i wspólnie opracowały polsko-niemieckie tablice komunikacyjne. Dzięki udziałowi w różnych kreatywnych warsztatach majsterkowania, fotograficznych i filmowych w sposób szczególny doświadczyły, jak inne osoby postrzegają ich mocne strony.

W kategorii wymiany pozaszkolnej wyróżnienie otrzymała Fundacja BEZLIK z Mikuszewa i jej partner centrum edukacji młodzieży JUBI Unterfranken z Würzburga za projekt „Ponad granicami”, podczas którego młodzież z Polski i Niemiec, między innymi z rodzin imigranckich, a także ze społeczności Sinti i Romów, wspólnie brała udział w różnych warsztatach i przygotowała spektakl teatralny.

– Różnorodność, której poświęcony był konkurs, znalazła odzwierciedlenie we wszystkich finałowych projektach: w uczestnikach, tematach, metodach pracy i formach – mówi Stephan Erb, dyrektor zarządzający Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), organizatora konkursu. – W najróżniejszych zakątkach Polski i Niemiec odbywały się spotkania, warsztaty, dyskusje, spektakle i koncerty, w których wzięły udział osoby o różnym pochodzeniu, wyznaniu, statusie i światopoglądzie, mówiące wieloma językami – wyjaśnia Erb. Polska dyrektor PNWM Ewa Nocoń dodaje: – Młodzi ludzie z różnych krajów wspólnie bawili się i pracowali, poznawali siebie nawzajem. Dzięki temu odkrywali, że łączy ich dużo więcej, niż wcześniej zakładali. Oceny często okazują się umysłowymi drogami na skróty. Myślę, że stara maksyma „nie oceniaj książki po okładce” nabrała dla nich nowego znaczenia.

Wybrani spośród wielu

Do konkursu zgłoszono 80 polsko-niemieckich projektów, a 17 z nich wzięło udział w rundzie finałowej. Zostały zrealizowane w 2018 roku przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Do Berlina, na uroczystość wręczenia nagrody i poprzedzające ją trzydniowe seminarium, przybyli przedstawiciele wszystkich projektów – młodzież i opiekunowie. Dopiero w dniu wręczenia poznali werdykt polsko-niemieckiego jury, w którym zasiadali m.in. przedstawiciele Rady Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz mediów i polityki.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) umożliwia spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców. Dofinansowuje, inicjuje i merytorycznie wspiera polsko-niemieckie projekty. Została utworzona w 1991 roku przez rządy Polski i Niemiec, równocześnie z podpisaniem traktatu dobrosąsiedzkiego. Od początku istnienia organizacji dzięki jej wsparciu odbyło się ponad 75 tysięcy projektów, w których udział wzięło blisko 3 miliony uczestników. Rocznie PNWM dotuje około 3 tys. programów, w których uczestniczy około 100 tys. młodych Polaków i Niemców.

Patronat honorowy nad konkursem objęły minister edukacji narodowej Anna Zalewska oraz niemiecka minister ds. rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży dr Franziska Giffey. Niemiecka Fundacja F.C. Flicka przeciwko Ksenofobii, Rasizmowi i Nietolerancji wsparła konkurs kwotą 150 000 euro. Polsko-Niemiecka Nagroda Młodzieży przyznawana jest co trzy lata. Edycja „Razem w Europie. Jeden cel” była szóstą edycją konkursu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej