Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O miejsce w składzie na mecze PGE Ekstraligi będzie walczyć trzech młodych stalowców – Rafał Karczmarz, Alan Szczotka i Mateusz Bartkowiak.

Zielone światło w kwestii zmiany barw dostał Hubert Czerniawski, długo mówiło się, że 18-latek zasili pierwszoligowe Wybrzeże Gdańsk. Ostatecznie jednak młodzian postanowił zakończyć karierę. To nie jest jakieś wielkie zaskoczenie, bo znamy jego perypetie ze zdrowiem, wadą serca. Jeśli Czerniawski musiałby robić coś na pół gwizdka, to faktycznie lepiej odpuścić, poszukać dla siebie innej, życiowej drogi, być może dalej przy żużlu. Tym bardziej, że lekarze nie byli zachwyceni, gdy prosił ich o zgodę na starty i kontynuowanie kariery.

Grupa juniorska ćwiczy pod okiem Piotra Palucha, ich pracę monitoruje również pierwszy trener Stanisław Chomski.

– 17 lutego całą drużyną pojedziemy na zgrupowanie do Szklarskiej Poręby – mówił Paluch. – W domu absolutnie nie ma mowy o oszczędzaniu. Ćwiczymy w Pretorianie, gdzie dzięki sztukom walki poprawiamy siłę i wytrzymałość, w Fabryce Formy wzmacniamy mięśnie nóg, brzucha, rąk oraz barków. W sali Ekonomika mamy czas na gry zespołowe, a w sali gimnastycznej AWF ćwiczymy pod okiem dr Tomasza Jędrzejczaka akrobatykę i gimnastykę. Tydzień kończymy treningiem biegowym i odnową biologiczną na Słowiance. Przy dobrej pogodzie odbywamy również treningi na motocrossie.

W sezonie bardzo ważna jest polityka startowa, jak najwięcej jazdy. Najmłodsi biorą udział w imprezach rangi mistrzowskiej w swoich kategoriach wiekowych, ale... – Przede wszystkim najważniejszym celem jest, aby każdy z juniorów robił postępy i był przydatny w drużynie seniorów – powiedział trener Stali. – Nikt ze sztabu szkoleniowego nie wywiera zbyt dużej presji, ale zawodnicy młodzieżowi sami chcą osiągać jak najlepsze wyniki, zarówno w zawodach drużynowych jak i indywidualnych.

Fani zastanawiają się, czy najmłodszy Mateusz Bartkowiak, który z tak dobrej strony pokazał się w miesiącach po zdaniu licencji, poradzi sobie również w PGE Ekstralidze. – Mateusz jest młodym zawodnikiem, który za chwilę dopiero skończy 16 lat. Patrząc na jego rozwój i zaangażowanie, z pewnością będzie walczył o skład z Alanem Szczotką do meczów ekstraligowych. Jazda w lidze będzie trudniejsza niż zawody młodzieżowe, ale każdy musi przejść ten etap. Jedni radzą sobie z tym dobrze, inni gorzej. Nikt nie będzie na nim wywierał presji, ale moim zdaniem będzie gotowy, każdy występ będzie nauką, a ten chłopak wszystkiego uczy się naprawdę pilnie – zakończył Paluch.

Rozmowę z trenerem gorzowskiej młodzieży Piotrem Paluchem można przeczytać na oficjalnej stronie Stali.

STAL GORZÓW 2019:

  • seniorzy – Bartosz Zmarzlik, Krzysztof Kasprzak, Szymon Woźniak, Peter Kildemand (Dania), Anders Thomsen (Dania);
  • juniorzy – Rafał Karczmarz, Alan Szczotka, Mateusz Bartkowiak.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.