Pod koniec roku słyszeliśmy, że turniej Grand Prix zastąpi w Gorzowie pierwszy finał mistrzostw Europy 2019, a magnesem miałby być start Bartosza Zmarzlika. Ostatecznie jednak żużlowcy pojadą decydujące wyścigi SEC w Niemczech, Danii, a w Polsce w Toruniu i Chorzowie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ten sposób Gorzów zostaje w 2019 r. bez dużej, międzynarodowej imprezy żużlowej. Wcześniej oglądaliśmy na stadionie im. Edwarda Jancarza indywidualne i drużynowe mistrzostwa świata juniorów, Drużynowy Puchar Świata, od 2011 r. turnieje Grand Prix. Podczas ostatnich negocjacji zmagania o mistrza świata przejął jednak Wrocław, a DPŚ (mieliśmy umowę na obecny rok) zamienił się w Speedway of Nations. Finałowe zmagania odbędą się w Rosji, a nie w Polsce.

Speedway Euro Championship 2019 rozpocznie się 13 lipca w niemieckim Gustrow. Będzie to już piąta wizyta cyklu zmagań o tytuł najlepszego żużlowca w Europie w tym miejscu. Ostatnim zwycięzcą rundy na torze w Gustrow jest Robert Lambert.

SEC powraca również do Torunia. Będzie to już trzecia wizyta cyklu indywidualnych mistrzostw Europy na Motoarenie, a zawody odbędą się 27 lipca.

Po pięciu latach przerwy cykl SEC zawita do Danii. W 2014 r. zmagania odbyły się w Holsted, tym razem gospodarzem zawodów będzie Vojens. Trzecia runda odbędzie się 10 sierpnia.

– Jesteśmy niezwykle zadowoleni, że od razu w naszym pierwszym sezonie w Vojens, będziemy organizować tu rundę SEC. Mamy nadzieję, że nasza współpraca z One Sport przyniesie wiele dobrego dla żużla w Danii. Jest duża szansa, że zaproszenie do udziału w cyklu otrzyma Nicki Pedersen, a co za tym idzie, wystąpi w Vojens już w sierpniu – skomentował Jacob Olsen, który od 2019 zarządza stadionem w Vojens, przejmując obiekt od swojego ojca, Ole.

Finałowa runda zmagań odbędzie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Zeszłoroczny sukces organizatorów związany z budową toru żużlowego na stadionie lekkoatletycznym oraz ogromem przedsięwzięcia sprawił, że żużel w Chorzowie zyskał aprobatę wśród zawodników, działaczy oraz kibiców. Naturalnym posunięciem jest więc ponowne rozegranie finałowej rundy SEC na stadionie, który może pomieścić niemal 50 tys. widzów.

Na ten moment, pewnymi udziału w SEC 2019 są zawodnicy, którzy zajęli miejsca od pierwszego do piątego w klasyfikacji generalnej cyklu. Są to Duńczyk Leon Madsen, Jarosław Hampel, Brytyjczyk Robert Lambert, kolejny Duńczyk Mikkel Michelsen oraz Szwed Antonio Lindback.

Kolejne dziesięć miejsc zarezerwowane jest dla zawodników, którzy przebrną przez kwalifikacje lub otrzymają stałe „dzikie karty” od organizatorów cyklu. Eliminacje do  SEC 2019 rozpoczną się 27 kwietnia.

TERMINY SEC 2019:

  • 27 kwietnia runda kwalifikacyjna, Gorican (Chorwacja)
  • 27 kwietnia, runda kwalifikacyjna, Poznań (Polska)
  • 1 maja – runda kwalifikacyjna, Równe (Ukraina)
  • 1 maja – runda kwalifikacyjna, Krsko (Słowenia)
  • 25 maja – SEC Challenge, Nagyhalasz (Węgry)
  • 13 lipca – I finał, Gustrow (Niemcy)
  • 27 lipca – II finał, Toruń (Polska)
  • 10 sierpnia – III finał, Vojens (Dania)
  • 28 września – IV finał, Chorzów (Polska)
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat