Burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak i nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą Rene Wilke przesłali na ręce Aleksandry Dulkiewicz, wiceprezydent Gdańska, kondolencje od mieszkańców dwumiasta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Burmistrzowie obu nadodrzańskich miast: niemieckiego Frankfurtu i polskich Słubic, przesłali do władz Gdańska wspólny list kondolencyjny.

„Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Prezydenta Pawła Adamowicza. Jesteśmy wstrząśnięci tym, co się wydarzyło podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Brutalny atak na Pana Prezydenta, to atak na wartości, które były mu bliskie i są bliskie także nam. To atak na otwartość, tolerancję, demokrację. Jest nam szczególnie gorzko, że straciliśmy wielkiego samorządowca, który Polskę i Europę nosił w sercu. Samorządowca, który wspierał Słubice w staraniach o przynależność do związku Hanzy, skupiającego prawie 200 miast idących wspólną drogą solidarności społecznej, potrzeby wzajemnej pomocy, czerpiąc z doświadczeń Ligi Hanzeatyckiej dążącej do rozwoju ekonomicznej i kulturalnej jedności Europy”.

W sobotę w Słubicach miał się odbyć koncert noworoczny. Tego dnia ogłoszono żałobę narodową. W słubickim kościele NMP Królowej Polski miały zabrzmieć arie ze znanych operetek i straussowskie walce. Będzie refleksyjna symfonia wykonywana w największych salach koncertowych na świecie. – Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wstrząsnęło wszystkimi i dlatego nie chcieliśmy jedynie odwoływać zaplanowanego koncertu. Chcemy być tego wieczoru razem, żeby pochylić się nad tą tragedią, pomyśleć o Polsce, pomodlić się za duszę zmarłego prezydenta – mówi burmistrz Mieszkańców Słubic i Frankfurtu i zaprasza na koncert poświęcony pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska. Brandenburska Orkiestra Państwowa wykona I Symfonię Johannesa Brahmsa, c-moll, opus 68. Darmowy koncert w kościele pw. NMP Królowej Polski rozpocznie się o 18.30. Poprzedzi go msza święta o 18 z modlitwą za śp. Pawła Adamowicza.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Frankfurt an de Oder nalezal do Hanzy krotkie 12 lat.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0