Bartosz Kurek, lider siatkarskiej reprezentacji Polski, która w 2018 r. zdobyła mistrzostwo świata, wygrał 84. edycję plebiscytu "Przeglądu Sportowego". Na szóstym miejscu jest żużlowiec Stali Gorzów Bartosz Zmarzlik, aktualny wicemistrz świata.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kurek wyprzedził skoczka narciarskiego Kamila Stocha, najlepszego polskiego sportowca 2014 i 2017 r. – Byłbym głupi, gdybym sądził, że to nagroda tylko dla mnie. Panowie, złota drużyno, to dla was, tak wam dziękują kibice! – cieszył się siatkarz. To pierwszy przedstawiciel tej gry zespołowej, który wygrał ten plebiscyt.

Trzecie miejsce zajął inny siatkarski mistrz świata Michał Kubiak. Zaraz za podium nasze lekkoatletyczne gwiazdy – Justyna Święty-Ersetic i Adam Kszczot.

Bartosz Zmarzlik ze Stali Gorzów, który 12 kwietnia skończy 24 lata, został  nominowany do plebiscytu trzeci rok z rzędu. W 2016 r. został trzecim żużlowcem świata i wtedy wśród najlepszych sportowców Polski znalazł się na ósmej pozycji. Rok temu nie przebił się do czołowej dziesiątki, był 13. Teraz głosami kibiców z całego kraju zawędrował aż na szóste miejsce.

 

Przypomnijmy, że w minionym sezonie Zmarzlik w mistrzostwach świata przegrał tylko z Brytyjczykiem Taiem Woffindenem, kolejny rok z rzędu był najskuteczniejszym zawodnikiem PGE Ekstraligi, ze Stalą też wywalczył drużynowy, srebrny medal.

Gorzowski żużlowiec nagrodę odebrał z rąk znakomitego kolarza Czesława Langa. – Szóste miejsce w tak wyborowym gronie to rewelacyjna sprawa, ogromnie się cieszę – powiedział Zmarzlik. – Takie wyróżnienie jest ogromną motywacją do dalszej pracy nad sobą, aby być jeszcze lepszym. Chciałbym też pozdrowić mojego głównego nauczyciela Tomasza Golloba. Panie Tomku jesteśmy z panem.

Tym razem nie przyznano nagrody za najlepszą imprezę sportową oraz – z powodu śmierci Ireny Szewińskiej – Superczempiona. Wybitną lekkoatletkę uhonorowaną tym trofeum cztery lata temu przypomniano podczas uroczystości. Uczestnicy gali na stojąco brawami pożegnali „Irenissimę”.

 

– A my, tak łatwopalni, biegniemy w ogień, by mocniej żyć. Świat między wierszami największy ukrył skarb. Wiesz, w to miejsce czasami odchodzi któryś z nas – zaśpiewała dla Niej Maryla Rodowicz.

WYNIKI 84. PLEBISCYTU:

  • 1. Bartosz Kurek (siatkówka)
  • 2. Kamil Stoch (narciarstwo klasyczne)
  • 3. Michał Kubiak (siatkówka)
  • 4. Justyna Święty-Ersetic (lekkoatletyka)
  • 5. Adam Kszczot (lekkoatletyka)
  • 6. Bartosz Zmarzlik (żużel)
  • 7. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
  • 8. Andrzej Bargiel (narciarstwo ekstremalne)
  • 9. Robert Lewandowski (piłka nożna)
  • 10. Michał Haratyk (lekkoatletyka)

Zwycięzcy pozostałych kategorii

Drużyna: reprezentacja Polski w siatkówce

Trener: Belg Vital Heynen (siatkówka)

Trener indywidualny: Austriak Stefan Horngacher (narciarstwo klasyczne)

Mecenas polskiego sportu: Fortuna Online Zakłady Bukmacherskie

Nagroda „Nadzieja dla Sportu”: Energa

Sportowiec niepełnosprawny: Igor Sikorski (narciarstwo alpejskie)

Nagroda „Serce dla Sportu”: Olimpiady Specjalne Polska

Wyczyn: Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala i Jarosław Botor (akcja ratunkowa na Nanga Parbat)

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej