To nie jest fantastyka. Tak katastroficzny obraz Polski i woj. lubuskiego rysuje się w związku ze zmianami klimatu, do których w dużym stopniu doprowadza człowiek.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W 2050 r. dzisiejsi lubuscy 40-latkowie będą mieli 72 lata, 20-latkowie – 52, a dzieci, które teraz przychodzą na świat, będą zakładać rodziny. Jak będzie wyglądać województwo lubuskie za 32 lata?

Mapa
Mapa  Infografika: Wawrzyniec Święcicki

Niestety, jak wynika z raportu przygotowanego przez dziennikarzy „Gazety Wyborczej”, musimy brać pod uwagę katastroficzny scenariusz. Ma to związek ze zmianami klimatu, wyższym poziomem wód Bałtyku i degradacją środowiska.

Mapę z legendą znajdziesz tutaj

Co może stać się w woj. lubuskim? Ekstremalne wiatry, trąby powietrzne, ulewy i nawałnice powodują ogromne szkody w turystyce, gospodarce leśnej oraz przemyśle drzewnym. Ekstremalne zjawiska pogodowe mogą doprowadzić do niszczenia upraw na polach, domów, linii energetycznych i dróg.

W 2050 r. populacja Polski spadnie – jak przewidują autorzy raportu – do 35 mln. Nowe choroby i coraz poważniejsze klęski żywiołowe przyczyniają się do wyższej śmiertelności – szczególnie wśród osób starszych i osłabionych niezakaźnymi chorobami przewlekłymi.

Jak będziemy żyć w 2050 r. – więcej tutaj

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej