Przygraniczne Słubice będą miały w przyszłym roku do wydania 107 mln zł. Na inwestycje w budżecie przeznaczono ponad 26 mln zł.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Radni Słubic uchwalili 20 grudnia budżet dla miasta i gminy na 2019 rok. Dochody mają wynieść 100 mln zł, wydatki – 107 mln zł, a na inwestycje przeznaczono 26,2 mln zł.

Na wniosek burmistrza Mariusza Olejniczaka radni wpisali do budżetu kwotę 300 tys. zł, którą gmina chce dołożyć do opracowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego niezbędnego do wybudowania obwodnicy Słubic.

W budżecie państwa na wykonanie studium dla Słubic zapisano 1 mln zł. Wiadomo, że to nie wystarczy. – Ponieważ obwodnica to dla nas priorytet, nikt nie miał wątpliwości, że trzeba dołożyć się do opracowania tego studium – podkreśla burmistrz i dodaje, że to pierwszy krok w tym kierunku ze strony gminy. Wprawdzie wiadomo, że w Programie Budowy Dróg Krajowych 2014–2023 nie ma obwodnicy Słubic, to jednak, mając dokumentację, gmina zwiększy swoją szansę, żeby trafić na listę rezerwową. – Będziemy o to walczyć – podkreśla burmistrz.

Na co jeszcze stawia gmina w nadchodzącym roku? 2 mln zł przeznaczy samorząd na modernizację budynku przy ul. Krótkiej, w którym powstanie 19 lokali socjalnych. Mają zostać oddane do użytku w połowie 2019 roku. Prace rozpoczęły się w tym roku, a samorząd przeznaczy na nowe lokale socjalne w sumie 2,3 mln zł. Około 1 mln zł dotacji pozyskał z Banku Gospodarstwa Krajowego. Po zrealizowaniu tej inwestycji w Słubicach będą 52 lokale socjalne. Za 4,3 mln zł przebudowany zostanie plac Bohaterów. Niedawno gmina podpisała umowę ze słubicką firmą Eurokop Invest, która wygrała przetarg na realizację tej inwestycji. Ma na to czas do końca przyszłego roku. Plac Bohaterów zyska fontannę, miejsce do zabaw dla dzieci, tereny rekreacyjne.

Jedną z większych inwestycji będzie dokończenie budowy sali sportowej przy szkole podstawowej nr 2, na co pójdzie w przyszłym roku 5 mln zł. 4,8 mln zł zapisano też w budżecie na budowę Wieży Kleista. 85 proc. kosztów inwestycji zwróci gminie Unia Europejska. Jak mówi burmistrz, samorząd rozważa zmianę projektu wieży, ponieważ nie udało się znaleźć wykonawcy, który zmieściłby się w zarezerwowanej na ten cel kwocie.

1 mln zł dotacji przekaże gmina Słubice na modernizację drogi powiatowej Nowe Biskupice – Rzepin. Na poprawę jakości swoich dróg przeznaczyła m.in. 700 tys. zł. Oprócz tego 90 tys. zł zarezerwowano na modernizację drogi przy ul. Wschodniej, a 30 tys. zł na remont ul. Letniej (obie znajdują się na osiedlu Zielone Wzgórza). Poprawi się też stan drogi przy ul. Witosa (od ul. Konstytucji 3 Maja do Czarnego Kanału), ul. Reja, ul. Złotej w Kunowicach i drogi w Drzecinie, prowadzącej od drogi krajowej 31 do numeru domu 45. 80 tys. zł pójdzie też na przebudowę mostu w Rybocicach, a 50 tys. zł na fragment drogi w tej wsi. Ponadto radni przyznali 500 tys. zł dotacji Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza, który przymierza się do odbudowy spalonej latem auli Collegium Polonicum w Słubicach.

W budżecie znalazły się również pieniądze na projekt budowlany i realizację pierwszego etapu budowy placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych. Ma on powstać przy alei Niepodległości. – Jest to bardzo oczekiwana inwestycja, z inicjatywą wyszli rodzice i uważam, że jeżeli cokolwiek możemy zrobić dla niepełnosprawnych dzieci, to po prostu należy to robić! – podkreśla Grzegorz Cholewczyński, przewodniczący rady miejskiej.

200 tys. zł zapisano w planie wydatków na rozbudowę parkingów w mieście. W przyszłym roku gmina zleci również wykonanie dokumentacji technicznej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Konstytucji 3 Maja, Jagiełły i Mieszka I i projekt budowlany szkoły podstawowej w Kunowicach.

Szkoła podstawowa nr 2 zyska nową elewację, w SP nr 3 dokończona zostanie modernizacja instalacji elektrycznej, podobne prace czekają szkołę w Golicach. Budynek tej placówki zostanie ponadto docieplony. Ładniej zrobi się w przedszkolu „Jarzębinka”, gdzie będą modernizowane sale dla dzieci, warunki poprawią się także w „Misiu Uszatku”, w którym zaplanowano remont łazienki i sali gimnastycznej, modernizację kuchni oraz montaż rolet zewnętrznych w czterech salach dydaktycznych. Przeznaczono na to ponad 300 tys. zł. Sporo się też będzie działo w przedszkolu nr 4 „Krasnal Hałabała”. Będzie tam modernizowana instalacja wodna, łazienki, w salach pojawią się rolety, które latem zapewnią dzieciom komfort. W budżecie zarezerwowano na te prace ponad 200 tys. zł. Rolety będą też zamontowane w żłobku „Bajka”.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem