Pokazał, że mu zależy i to dla niego wielka sprawa, na pewno dostanie kolejną szansę - mówił o nim Piotr Przybecki po debiucie z Niemcami. 17-latek Michał Olejniczak będzie miał bardzo krótkie święta, bo znów chce go pierwsza reprezentacja.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zmiana warty w reprezentacji seniorów piłkarzy ręcznych to wyjątkowo bolesny czas. Czwarta drużyna igrzysk olimpijskich w 2016 r., medaliści wielkich imprez, ostatnio niestety przegrywają wszystko co ważne. Nie było naszych na mistrzostwach Europy, nie zagramy także na rozpoczynających się 9 stycznia mistrzostwach świata.

Obecny trener kadry Piotr Przybecki, po odejściu największych gwiazd, przede wszystkim występujących w drugiej linii, Karola Bieleckiego, Michała Jureckiego, Krzysztofa Lijewskiego czy Grzegorza Tkaczyka, szuka zmienników, daje szansę debiutantom, aby odzyskać choć część dawnej jakości.

W czasie takich, wręcz rewolucyjnych zmian, czasami szybko rodzą się nowe kariery. Czy taką drogą pójdzie wychowanek UKS Miś Gorzów, a obecnie zawodnik SMS Gdańsk Michał Olejniczak? Gorzowianin na razie ma za sobą jedynie występy w pierwszej i drugiej lidze. W niedawnym debiucie w pierwszej reprezentacji Polska przegrała z Niemcami 23:35, a Michał zdobył jednego gola.

– Uważam, że junior w tak wymagającym teście wykorzystał swoją szansę – Przybecki i jemu poświęcił parę słów. – Oczywiście przed nim daleka droga do dużej piłki ręcznej, ale podobała mi się jego ogromna determinacja.

Ponownie reprezentacja spotyka się już 26 grudnia w Opolu, gdzie odbędzie się turniej 4 Nations Cup. W składzie znów znalazł się Olejniczak, a biało-czerwoni za rywali będą mieli Japonię, Czechy oraz Rumunię. To nie koniec. 2 stycznia kadrowicze ruszą na turniej międzypaństwowy w Hiszpanii, a później zagrają jeszcze na wyjeździe ze Szwajcarami. Na te spotkania i zaplanowane w międzyczasie konsultacje szkoleniowe trener Przybecki powołał 20 zawodników z PGNiG Superligi i zagranicznych klubów. Tylko najmłodszy Olejniczak jest wyjątkiem z niższego poziomu ligowego w naszym kraju.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej