Urząd marszałkowski podał zwycięskie propozycje w konkursie na nazwy dla dwóch pociągów, które będą kursowały po województwie lubuskim. Pasażerowie pojadą "Gorzowianinem" i "Papuszą".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– „Papusza” i „Gorzowianin” to nazwy, jakie będą nosić dwa nowe pociągi kupione przez samorząd województwa. Pojadą nimi mieszkańcy podróżujący na trasie Kostrzyn – Gorzów Wlkp. – Krzyż – Poznań. O wymyślenie imion poprosiliśmy Was podczas konkursu „Kolejka po imię”. Zwycięskie propozycje, które znalazły największe uznanie w oczach komisji, nadesłał Rafał Mazurek. Gratulujemy! – napisał urząd na swojej stronie na Facebooku. Pan Rafał w nagrodę otrzyma tablet.

Nowe pociągi wyruszą na lubuskie tory w 2020 r. Będą kursowały na trasie Kostrzyn – Gorzów – Krzyż – Poznań. Są wyposażone w Wi-Fi i klimatyzację. Pomieszczą ok. 400 pasażerów. Jeżdżą z prędkością 120 km na godz.

Urzędnicy i marszałek wyliczają, że na przestrzeni 15 lat na lubuskie tory wyjechało łącznie 19 nowych pojazdów szynowych. Kosztowały ponad 184 mln zł. Lwią część, bo aż 100 mln zł, dołożyła Unia Europejska. Do dwóch pociągów produkowanych przez Newag UE dołoży ponad 80 proc.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej