Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Już w najbliższy piątek 14 grudnia o godz. 19.30 w kinach Helios będzie można obejrzeć wyjątkową transmisję – monodram Krystyny Jandy „Ucho, gardło, nóż", grany w warszawskim Teatrze Polonia. To pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce – spektakl teatralny będzie pokazywany na żywo na ekranach kin w całym kraju dzięki współpracy sieci Helios i internetowej platformy #TheMuBa.

Specjalne seanse, podczas których transmitowany będzie spektakl (tylko dla widzów pełnoletnich), to wyjątkowa propozycja dla miłośników teatru. Kina Helios zaprezentują „Ucho, gardło, nóż” – kontrowersyjny monodram wyreżyserowany i zagrany przez Krystynę Jandę. Artystka jest także autorką adaptacji teatralnej książki Vedrany Rudan (o tym samym tytule), na której oparty jest spektakl.

Główna bohaterka – Tonka Babić - to kobieta po pięćdziesiątce, która spędza bezsenną noc. Leży w łóżku przy włączonym bez dźwięku telewizorze i – pochłaniając kolejne tabliczki czekolady – opowiada swoje życie. Przeskakuje z miejsca na miejsce. Tragiczne wydarzenia przeplata komicznymi epizodami, rwie narrację, droczy się z ciekawskim widzem – podglądaczem. Jest szczera aż do bólu, nie oszczędza nikogo, ale przede wszystkim nie oszczędza samej siebie.

Transmisja spektaklu w kinach Helios jest możliwa dzięki współpracy sieci z #TheMuBa (theatre-music-ballet) – platformą internetową prezentującą na żywo spektakle teatralne, koncerty i przedstawienia baletowe. To innowacyjny projekt stworzony przez miłośników sztuki: Borysa Szyca, Jarosława Kuźniara oraz Marka Maślankę.

Transmisja w 39 kinach sieci Helios w całej Polsce rozpocznie się o godz. 19.30, a seans nie będzie poprzedzony blokiem reklamowym. Bilety w cenie 27,50 zł są dostępne online oraz w kasach kin.

Więcej: Helios.pl/themuba

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.