Rozpracowaniem i zatrzymaniem grupy zajęło się blisko 200 funkcjonariuszy. Gang handlował kokainą, marihuaną, amfetaminą i lewymi papierosami.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nad sprawą pracowali policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z poznańską prokuraturą. Efekt? Rozbita grupa przestępcza, która od lat dokonywała przestępstw narkotykowych i akcyzowych. Zatrzymano 13 osób, w tym bosa gangu „Ziela”.

– Policjanci znaleźli anaboliki, papierosy bez polskich znaków akcyzy, krajankę tytoniową. Odzyskali samochód poszukiwany w Niemczech – wylicza Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej komendy. Jak wielka był to operacja, może świadczyć fakt, że w rozbicie grupy zaangażowanych było blisko 200 funkcjonariuszy (oprócz policjantów CBŚP, antyterroryści, strażnicy graniczni i inspektorzy administracji skarbowej). Śledztwo trwało kilka miesięcy i dotyczyło lat 2015-2016.

– Członkowie grupy mogli sprzedawać różne narkotyki, kokainę, marihuanę i amfetaminę. Nabywali także poza granicami kraju wyroby akcyzowe oraz mogli zajmować się handlem alkoholem – mówi Maludy. Policjanci szacują, że szkody skarbu państwa mogą sięgać nawet 42 mln zł.

– Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono ponad 300 tys. zł w gotówce – dodaje rzecznik.

Bossowi gangu o pseudonimie „Zielu” przedstawiono zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i dotyczące przestępstw narkotykowych. – Pozostałym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, obrotu znaczną ilością środków odurzających oraz popełnienia przestępstw skarbowych – wylicza Maludy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej