Początek grudnia to w Gorzowie tradycyjnie start zimowych przygotowań grupy juniorskiej w Stali. Jak zwykle nad ich rozwojem czuwa Piotr Paluch: - Tydzień mamy bardzo urozmaicony, ale i myślimy o chwili na odrobienie lekcji i szkołę, bo tu też nie można się opuszczać.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzowianie są jednym z tych ośrodków, gdzie wychowywanie własnych zawodników pod kątem pierwszej drużyny ma kluczowe znaczenie. Na dziś poziom seniora na miarę PGE Ekstraligi osiągnął jedynie Bartosz Zmarzlik, jest jednak nadzieja, że niebawem pod numerami od 1 do 5 zobaczymy kolejnych, swoich żużlowców.

W zimowych przygotowaniach wiele się nie zmienia.

– Tradycyjnie wystartowaliśmy z początkiem grudnia, w poniedziałek będziemy mieli zajęcia w Pretorianie, skupimy się tam na sztukach walki – opowiadał trener Piotr Paluch. – Przede wszystkim chodzi o kontakt między zawodnikami, wzbudzenie pozytywnej agresji, by przełożyć ją później na walkę na torze. Wtorek to Fabryka Formy i trening funkcjonalny, bieg na bieżni lub cykling, czyli jazda na rowerze stacjonarnym. W środę każdy dostanie nieco oddechu, to będzie też czas, aby odrobić wszelkie zaległości w szkole, ale i liczę, że zawodnicy na własną rękę też się poruszają. Czwartek to Zespół Szkół Ekonomicznych, gdzie będziemy trenować na sali gimnastycznej, w piątek trening biegowy przy Słowiance oraz zajęcia gimnastyczne i akrobatyczne w sali Akademii Wychowania Fizycznego. Sobota to najdłuższy trening, ale składający się z zajęć w terenie i odnowy biologicznej. Jeżeli pogoda pozwoli, to także jazdy na motocrossie, zajęcia w warsztacie, zajęcia dydaktyczne. W trakcie także trening mentalny.

Motto pracy z młodzieżą w Stali nie zmieniło się. – Medale młodzieżowe są ważne, zawsze cieszą, ale przede wszystkim układamy wszystko pod takim kątem, aby zawodnicy byli przydatni do drużyny seniorskiej. Staramy się o ciągłość szkolenia. W tej chwili mamy siedmiu licencjonowanych juniorów. Część z nich zostanie w klubie, niektórzy pojadą w innych drużynach jako goście, kolejni zostaną wypożyczeni, bo polityka startowa w żużlu ma kluczowe znaczenie. Nikt tu się niczego nie nauczy, oglądając zmagania zza bandy. Mamy także grupę adeptów, którzy systematycznie będą dochodzić do licencji i gorzowskiej drużyny – zakończył Paluch.

STAL GORZÓW 2019:

  • seniorzy – Bartosz Zmarzlik, Krzysztof Kasprzak, Szymon Woźniak, Peter Kildemand (Dania), Anders Thomsen (Dania);
  • juniorzy – Rafał Karczmarz, Hubert Czerniawski, Alan Szczotka, Mateusz Bartkowiak.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat