Drugie podejście i znów bez rezultatu. Do budowy Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu oferty złożyły trzy firmy. Wszystkie wyceniły inwestycję ponaddwukrotnie drożej niż miasto.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prawdopodobnie kolejny przetarg na budowę CEZiB w dawnym kompleksie szpitalnym przy ul. Warszawskiej zostanie unieważniony. Przypomnijmy, że do pierwszego przetargu stanęła jedna firma, która oferowała budowę za 140 mln zł.

W drugim przetargu nie było lepiej. Po otwarciu ofert okazało się, że startowały trzy firmy, ale ceny wcale nie były do przyjęcia: od 121,1 mln zł do 136,6 mln zł.

Tyle miasto nie jest w stanie zapłacić. W wypowiedzi dla Radia Gorzów prezydent Jacek Wójcicki stwierdził, że trzeba przeanalizować jeszcze raz dokumentację i wyceny, aby stwierdzić, skąd biorą się tak wysokie oczekiwania oferentów.

Miasta nie stać na to, aby dopłacić 100 mln zł do tej inwestycji, ma zagwarantowane dofinansowanie w wysokości niespełna 30 mln zł z funduszy unijnych, z puli na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

Utworzenie Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie miało kosztować 70 mln zł (w tym 13 mln zł na wyposażenie).

Pierwotny termin oddania CEZiB do użytku przełożono o rok, a pierwszy dzwonek ma zabrzmieć 1 września 2020 r. Tymczasem kolejne nieudane przetargi mogą zagrozić również i temu terminowi.

Kompleks ma mieć 10 tys. m kw. W tym jest sześć istniejących budynków po dawnym szpitalu, które będą zmodernizowane, oraz nowe, specjalnie budowane na potrzeby centrum. Budynki warsztatowe zostaną wybudowane od strony ul. Teatralnej, a w środku kompleksu znajdą się boiska i hala sportowa z wejściem od strony ul. Warszawskiej). CEZiB połączy w jedną szkołę zespoły szkół mechanicznych i budowlanych oraz centrum kształcenia zawodowego. Zapewni nowoczesną edukację zawodową dla ponad tysiąca młodzieży.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej