Dzień przed mikołajkami gorzowskie przedszkolaki ozdabiały świąteczne choinki. Dzielnie im w tym pomagał prezydent, jego zastępcy i miejscy urzędnicy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dzień przed oficjalnymi imieninami św. Mikołaja prezydent Jacek Wójcicki zaprosił najmłodszych gorzowian do udziału w zabawie ozdabiania bożonarodzeniowych choinek. Tym razem było inaczej niż w poprzednich latach. Dzieci z gorzowskich przedszkoli spotkały się w ciepłej sali sesyjnej, która na parę godzin zamieniła się w pracownię plastyczną. Zamiast prawdziwych choinek do dyspozycji było kilkadziesiąt arkuszy z naszkicowaną choinką.

Dalej wszystko już zależało od inwencji i pomysłowości dzieci, jak wykorzystają farby, kredki, bibułę, flamastry czy brokat.

A w tej pracy dzielnie im pomagał prezydent, jego zastępcy i miejscy urzędnicy.

DARIUSZ BARAŃSKI

Mikołajkowe malowanie rozpoczęło cały grudniowy kalendarz wydarzeń związanych z akcją „Gorzów blisko świąt”.

Kolejne wydarzenie to Wigilia Narodów i Kultur. Tego nie trzeba nikomu przedstawiać. Od 12 lat Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy w Gorzowie, we współpracy z Miejskim Centrum Kultury organizuje spotkanie Kresowian, mniejszości narodowych i grup etnicznych, zamieszkujących od lat Gorzów i nasz region. W tym roku Wigilia Narodów odbędzie się 8 grudnia o godz. 15 w Miejskim Centrum Kultury „Zawarcie” przy ul. Wawrzyniaka.

Dokładnie w połowie grudnia odbędzie się Bieg Gwiazdkowy. To największy bieg charytatywny w Gorzowie, a rejestrować się można przez stronę maratonczykpomiarczasu.pl. Start w sobotę, 15 grudnia o 10.15 dla dzieci, a bieg główny rozpocznie się w samo południe. Pieniądze zebrane podczas biegu zostaną przekazane na cel charytatywny. Organizatorem Biegu Gwiazdkowego jest Stowarzyszenie „Można Samemu” razem z urzędem miasta.

Im bliżej świąt tym intensywniej w kalendarzu atrakcji. A to za sprawą Jarmarku Bożonarodzeniowego organizowanego przez Gorzowski rynek Hurtowy, MCK i OSiR.

Jarmark zaczyna się 19 grudnia w południe od wspólnego ubierania miejskich choinek przez maluchy z gorzowskich przedszkoli i wszystkich chętnych. Dekorowane miejskich drzewek to już stały element przedświątecznych przygotowań. Na dzieci będzie czekał święty Mikołaj, który wysłucha życzeń. Będzie także okazja do wspólnego zdjęcia.

Jarmark odbędzie się w dniach 19-21 grudnia. W tym roku świąteczne kramy kupcy i rękodzielnicy rozłożą na „Kwadracie”, kupić można świąteczne upominki, produkty spożywcze, tkaniny, rękodzieło czy tradycyjne lokalne wyroby. Jarmark to oczywiście nie tylko handel, ale również liczne atrakcje kulturalne. Będą występy artystyczne, kolędowanie, zabawy, konkursy.

MCK do współpracy zaprosiło Teatr VJA-ART. ze Szczecina, który pokaże widowisko plenerowe dla dzieci, gorzowski aktor Marcin Ciężki poprowadzi zabawy dla dzieci, m.in. świąteczne scrabble. Wrocławski Teatr na Walizkach pokaże „Zimową Paradę”.

Będą kolędy w wykonaniu gorzowskich chórów z klubu Jedynka, a także jazzowe kolędowanie przygotowane przez Jazz Club Pod Filarami.

To oczywiście tylko niektóre punkty trzydniowego programu. Natomiast zawsze kulminacją jarmarku i całej akcji Gorzów bliżej świąt jest Miejska Wigilia. Jak co roku, prezydent Gorzowa wraz z radnymi spotkają się z mieszkańcami przy wigilijnym stole, aby podzielić się opłatkiem. Opłatek jak zawsze przygotuje proboszcz parafii katedralnej. Miejska Wigilia rozpocznie się o godz. 18 życzeniami od prezydenta, radnych i władz województwa. Nie zabraknie także Światełka Betlejemskiego. O 18.30 mieszkańcy będą mogli skosztować wigilijnych potraw, przygotowanych specjalnie na tę okazję przez Ośrodek Sportu i Rekreacji. – Jak zawsze będą tysiące pierogów, barszcz, ryba, makowiec, tak, aby każdy spróbował świątecznych przysmaków – mówi Włodzimierz Rój, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Również OSiR przygotowuje dla gorzowian kolejne spotkanie, już po świętach. Oczywiście chodzi o miejskiego Sylwestra na bulwarze. W tym roku gwiazdą będzie Lombard. – Nie wiadomo, czy pogoda będzie „szklana” czy śnieżna, ale na pewno spotykamy się w Sylwestra o godz. 22 pod Wildomem. I prawdziwe miejskie fajerwerki też będą – zapowiada dyr. Rój.

Program Jarmarku Bożonarodzeniowego na Kwadracie

środa, 19 grudnia

12.00 oficjalne otwarcie Jarmarku

Ubieranie choinek przez dzieci z gorzowskich przedszkoli, wizyta św. Mikołaja

17.00-18.00 występy chórów i zespołów śpiewaczych CANTARE, WRZOSY i inne

18.00-19.00 występ artystów reprezentujących ukraińską społeczność mieszkającą w Gorzowie

19.00-19.40 koncert Mikołajkowy Band Marka Zalewskiego

czwartek, 20 grudnia

12.00-13.00 Teatr VJA-ART. ze Szczecina – widowisko plenerowe dla dzieci, konkursy z upominkami

13.00-13.45 świąteczne scrabble – zabawy z dziećmi (animuje Marcin Ciężki)

15.45 – Zimowa Parada w wykonaniu Teatru na walizkach z Wrocławia

16.30-16.45 chór Uniwersytetu III Wieku

16.45-17.30 Zimowa Parada w wykonaniu Teatru na Walizkach z Wrocławia

17.30-20.00 Święto Aniołów występy, konkursy, zabawy z mieszkańcami przygotowane przez Świetlicę Środowiskową „GNIAZDO”

piątek, 21 grudnia

14.50-15.30 kolędy w wykonaniu dziecięcego zespołu „Romani Cierheń”

15.30-16.00 Teatr VJA – ART. ze Szczecina – widowisko plenerowe dla dzieci

16.00-19.00 wizyta Świętego Mikołaja

16.30-17.10 występ artystów reprezentujący ukraińską społeczność mieszkającą w Gorzowie

17.10-17.30 Szkoła Muzyczna Huberta Zbiorczyka

17.30-18.00 Zespół Tańca Ludowego „Gorzowiacy” oraz „Dudziarze z Regionu Kozła”

18.00-18.30 życzenia od prezydenta i przedstawicieli Rady Miasta, władz województwa, ZHR – Światełko Betlejemskie.

18.30-18.45 Julia Bury

18.30-19.30 poczęstunek dla mieszkańców, rozdawanie pierniczków

18.45-19.30 Kolędy na Jazzowo (Jazz Club Pod Filarami)

Dodatkowo w dniach 19-21 grudnia w Klubie Kultury MCK Jedynka odbędzie się kiermasz Koła Rękodzieła Artystycznego i rękodzieła ukraińskiego (w godz. 14.00-20.00).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem