W ramach projektu "1918 Zapomniana granica" odbędzie się w słubickim Collegium Polonicum wykład "Między modernizmem a architekturą narodową. Projekty architektoniczne i urbanistyczne w Poznaniu i Frankfurcie nad Odrą w dwudziestoleciu międzywojennym".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Collegium Polonicum w Słubicach zaprasza w czwartek 6 grudnia o godz. 18 do małej auli na wykład i spotkanie z prof. dr. Paulem Zalewskim z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina i dr. Szymonem Piotrem Kubiakiem (Muzeum Narodowe w Szczecinie) z okazji 100. rocznicy powstania II RP. Będzie to także finisaż wystawy architektury i po wykładach przewidziane jest wspólne zwiedzanie wystawy we Frankfurcie nad Odrą wraz z przewodnikiem.

Organizatorami spotkania jest Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy, który prowadzą wspólnie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Wykłady są częścią projektu „1918. Zapomniana granica”.

Wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r. i ustanowieniem granicy z Niemcami rozpoczął się nowy rozdział w historii polsko-niemieckiego sąsiedztwa. Ówczesna, licząca 2 tys. km, granica stanowi ważny element historii stosunków polsko-niemieckich oraz jest tak samo ważnym miejscem wspomnień.

Dziś granica ta i jej przebieg popadły w dużej mierze w zapomnienie. Dzięki projektowi „1918. Zapomniana granica” to miejsce wspomnień ma znów zostać przywrócone pamięci poprzez spotkania, wystawy, publikacje, podróż studyjną i międzynarodową konferencję.

Granica ta jest wyrazem i symbolem trudnego sąsiedztwa dla obu krajów w okresie dwudziestolecia międzywojennego naznaczonym powstaniami i plebiscytami. Ponadto miała ona duży wpływ na życie codzienne, badania naukowe oraz poszukiwania narodowej architektury po jej obu stronach, np. w Poznaniu czy Frankfurcie nad Odrą.

– Warto się nad nią pochylić, gdyż zdążyliśmy się już do tego przyzwyczaić, by jako początek polsko-niemieckiego sąsiedztwa postrzegać rok 1945. Przez co jednak zbyt płytko zgłębiamy historię. Dopiero gdy spojrzymy wstecz na minione 100 lat, uzmysłowimy sobie, jak wielkim cudem jest to, że Polska i Niemcy pielęgnują dziś owocne sąsiedztwo w Europie – piszą organizatorzy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej