Wkrótce start przedświątecznych miejskich atrakcji. Zacznie się od mikołajkowych zajęć dla dzieci, a skończy sylwestrową zabawą na bulwarze. Będzie jarmark, Wigilia Narodów i Miejska Wigilia, występy, koncerty kolęd. A na koniec roku Lombard i fajerwerki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przez cały grudzień co roku w Gorzowie jest organizowany cykl wydarzeń, które mają wprowadzić w mieście świąteczny klimat. – Naszą tradycją jest akcja „Gorzów blisko świąt”. Od pierwszych dni grudnia aż do końca miesiąca przygotowujemy szereg różnego rodzaju atrakcji, aby każdy znalazł coś dla siebie.

W tym roku przedłużamy mikołajki, bo świętowanie zaczniemy dzień przed oficjalnymi imieninami Mikołaja. 5 grudnia prezydent miasta Jacek Wójcicki zaprasza do udziału w zabawie, podczas której będzie można stworzyć własne bożonarodzeniowe drzewko – mówi Marta Liberkowska, szefowa miejskiego wydziału promocji i informacji.

Sala sesyjna urzędu miasta zamieni się na kilka godzin w pracownię artystyczną. Na podłodze będą rozłożone 34 duże arkusze z naszkicowaną choinką. A dzieci będą miały za zadanie ją udekorować. Farbami, kredkami, flamastrami, bibułą, wycinankami i wszystkim, co tylko podpowie im wyobraźnia. – Swój udział w wydarzeniu zadeklarowały już maluchy z ponad 20 miejskich przedszkoli, ale czekamy też na inne dzieci z opiekunami. I zapraszamy do zabawy – zachęca Liberkowska.

Kolejne wydarzenie to Wigilia Narodów i Kultur. Tego nie trzeba nikomu przedstawiać. Od 12 lat Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy w Gorzowie we współpracy z Miejskim Centrum Kultury organizuje spotkanie Kresowian, mniejszości narodowych i grup etnicznych zamieszkujących od lat Gorzów i nasz region. W tym roku Wigilia Narodów odbędzie się 8 grudnia o godz. 15 w Miejskim Centrum Kultury „Zawarcie” przy ul. Wawrzyniaka.

Dokładnie w połowie grudnia odbędzie się Bieg Gwiazdkowy. To największy bieg charytatywny w Gorzowie, a rejestrować się można przez stronę maratonczykpomiarczasu.pl. Start w sobotę 15 grudnia o godz. 10.15 dla dzieci. Bieg główny rozpocznie się w samo południe. Pieniądze zebrane podczas biegu zostaną przekazane na cel charytatywny. Organizatorami Biegu Gwiazdkowego jest Stowarzyszenie „Można Samemu” oraz urząd miasta.

Im bliżej świąt, tym więcej w kalendarzu atrakcji. A to za sprawą Jarmarku Bożonarodzeniowego organizowanego przez Gorzowski Rynek Hurtowy, MCK i OSiR.

Jarmark zacznie się 19 grudnia w południe od wspólnego ubierania miejskich choinek przez maluchy z gorzowskich przedszkoli i wszystkich chętnych. Dekorowane miejskich drzewek to już stały element przedświątecznych przygotowań. Na dzieci będzie czekał św. Mikołaj, który wysłucha życzeń. Będzie także okazja do wspólnego zdjęcia.

DARIUSZ BARAŃSKI

Jarmark odbędzie się 19–21 grudnia. W tym roku świąteczne kramy kupcy i rękodzielnicy rozłożą na Kwadracie. Będzie można kupić świąteczne upominki, produkty spożywcze, tkaniny, rękodzieło i tradycyjne lokalne wyroby. Jarmark to oczywiście nie tylko handel, ale również liczne atrakcje kulturalne. Będą występy artystyczne, kolędowanie, zabawy, konkursy.

MCK do współpracy zaprosiło Teatr VJA-ART ze Szczecina, który pokaże widowisko plenerowe dla dzieci. Gorzowski aktor Marcin Ciężki poprowadzi zabawy dla dzieci, m.in. świąteczne scrabble. Wrocławski Teatr na Walizkach pokaże „Zimową Paradę”.

Będą kolędy w wykonaniu gorzowskich chórów z klubu Jedynka, a także jazzowe kolędowanie przygotowane przez Jazz Club „Pod Filarami”.

To oczywiście tylko niektóre punkty trzydniowego programu. Natomiast zawsze kulminacją jarmarku i całej akcji „Gorzów bliżej świąt” jest Miejska Wigilia. Jak co roku prezydent Gorzowa wraz z radnymi spotkają się z mieszkańcami przy wigilijnym stole, aby podzielić się opłatkiem. Opłatek jak zawsze przygotuje proboszcz parafii katedralnej. Miejska Wigilia rozpocznie się o godz. 18 życzeniami od prezydenta, radnych i władz województwa. Nie zabraknie także Światełka Betlejemskiego. O godz. 18.30 mieszkańcy będą mogli skosztować wigilijnych potraw, przygotowanych specjalnie na tę okazję przez Ośrodek Sportu i Rekreacji. – Jak zawsze będą tysiące pierogów, barszcz, ryba, makowiec, tak aby każdy spróbował świątecznych przysmaków – mówi Włodzimierz Rój, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Również OSiR przygotowuje dla gorzowian kolejne spotkanie, już po świętach. Oczywiście chodzi o miejskiego sylwestra na bulwarze. W tym roku gwiazdą będzie Lombard. – Nie wiadomo, czy pogoda będzie „szklana”, czy śnieżna, ale na pewno spotykamy się w sylwestra o godz. 22 pod Wildomem. I prawdziwe miejskie fajerwerki też będą – zapowiada dyrektor Rój.

Program Jarmarku Bożonarodzeniowego na Kwadracie

środa, 19 grudnia

godz. 12 – oficjalne otwarcie Jarmarku

Ubieranie choinek przez dzieci z gorzowskich przedszkoli, wizyta św. Mikołaja

godz. 17–18 – występy chórów i zespołów śpiewaczych Cantare, Wrzosy i inne

godz. 18–19 – występ artystów reprezentujących ukraińską społeczność mieszkającą w Gorzowie

godz. 19–19.40 – koncert Mikołajkowy Band Marka Zalewskiego

czwartek, 20 grudnia

godz. 12–13 – Teatr VJA-ART ze Szczecina – widowisko plenerowe dla dzieci, konkursy z upominkami

godz. 13–13.45 – świąteczne scrabble – zabawy z dziećmi (animuje Marcin Ciężki)

godz. 15.45 – Zimowa Parada w wykonaniu Teatru na Walizkach z Wrocławia

godz. 16.30–16.45 – chór Uniwersytetu III Wieku

godz. 16.45–17.30 – Zimowa Parada w wykonaniu Teatru na Walizkach z Wrocławia

godz. 17.30–20 – Święto Aniołów – występy, konkursy, zabawy z mieszkańcami przygotowane przez Świetlicę Środowiskową „Gniazdo”

piątek, 21 grudnia

godz. 14.50–15.30 – kolędy w wykonaniu dziecięcego zespołu Romani Cierheń

godz. 15.30–16 – Teatr VJA-ART ze Szczecina – widowisko plenerowe dla dzieci

godz. 16–19 – wizyta św. Mikołaja

godz. 16.30–17.10 – występ artystów reprezentujących ukraińską społeczność mieszkającą w Gorzowie

godz. 17.10–17.30 – Szkoła Muzyczna Huberta Zbiorczyka

godz. 17.30–18 – Zespół Tańca Ludowego „Gorzowiacy” oraz „Dudziarze z Regionu Kozła”

godz. 18–18.30 – życzenia od prezydenta i przedstawicieli rady miasta, władz województwa, ZHR – Światełko Betlejemskie

godz. 18.30–18.45 – Julia Bury

godz. 18.30–19.30 – poczęstunek dla mieszkańców, rozdawanie pierniczków

godz. 18.45–19.30 – Kolędy na Jazzowo (Jazz Club „Pod Filarami”)

Dodatkowo 19–21 grudnia w Klubie Kultury MCK „Jedynka” odbędzie się kiermasz Koła Rękodzieła Artystycznego i rękodzieła ukraińskiego (w godz. 14–20).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej