Przewozy Regionalne w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości ogłosiły konkurs na patronów pociągów. Internauci wybierali po jednym patronie w każdym województwie. W Lubuskiem najwięcej głosów zdobył kpt. Edmund Lesisz, kawaler Orderu Virtuti Militari.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, POLREGIO Przewozy Regionalne postanowiły nadać patriotyczne nazwy pociągom w każdym województwie. Patronów można było wybrać w głosowaniu internetowym.

W Lubuskiem do wyboru było sześciu działaczy: kpt. Edmund Lesisz, ks. Kazimierz Michalski, Leon Kruszona, Roman Mazurkiewicz, Tomasz Sobkowiak i Wiesław Müldner (Nieckowski) ps. „Mały”.

Najwięcej głosów zdobył kpt. Edmund Lesisz.

– To zawodowy wojskowy, bohater wojny 1939 roku, kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari (zm. 21 stycznia 1943 r.). Pochodził z rodziny o tradycjach patriotycznych. W czasie wojny dowodził wypadem wydzielonego oddziału WP na Wschowę, wówczas położoną na terenie III Rzeszy Niemieckiej. Brawurowo przeprowadzona akcja zakończyła się spektakularnym sukcesem, rozbito okoliczne siły niemieckie, zajęto kilka pobliskich wsi. Dostawszy się do niewoli po kolejnych walkach, Edmund Lesisz został umieszczony w obozie jenieckim. Tam został aresztowany przez Gestapo, a następnie zamordowany w okrutnym śledztwie. Z trzech braci Edmunda Lesisza tylko jeden przeżył wojnę. Pozostali zginęli w Katyniu – piszą o Lesiszu Przewozy Regionalne.

Na razie nie wiadomo, na jakiej trasie będzie jeździł pociąg imienia kapitana Edmunda Lesisza.

Przypomnijmy, że konkurs na nazwy pociągów organizował też urząd marszałkowski. Propozycje można było zgłaszać do końca listopada. Wkrótce poznamy zwycięzców.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej