Tradycyjnie z początkiem grudnia w gorzowskim teatrze rozpoczęły się Mikołajkowe Spotkania Baśniowe. W tym roku teatr przygotował dla najmłodszych widzów dwie propozycje: "Zimową podróż Jacka i Placka" i "Tymoteusza wśród ptaków".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pierwsza to historia dwóch psotliwych i leniwych bliźniaków z powieści Kornela Makuszyńskiego, którzy opuszczają rodzinny Zapiecek i wyruszają w świat, tym razem jednak na poszukiwania Mikołaja, aby jako pierwsi dostać wymarzone gwiazdkowe prezenty. Podczas wędrówki spotkają pewnego bardzo znanego drewnianego pajacyka, tajemniczą Żmiję, w odległej mroźnej krainie dotrą do pałacu Królowej Śniegu. Co wydarzyło się potem? Aby się tego dowiedzieć, trzeba przyjść do teatru.

Druga propozycja to barwny, zabawny spektakl dla najmłodszej widowni, z zacięciem musicalowym, rozfruwanymi lalkami ptaków i pięknymi kostiumami. Przedstawienie, na którym widz albo będzie pękał ze śmiechu, albo ukradkiem ocierał łzę z oka, a z którego wyjdzie z piosenką na ustach. Zapraszamy widza do świata misia Tymoteusza. A świat to pełen wiosennej, rozkwitającej przyrody, rozśpiewanych ptaków, budzącego się życia… I właśnie w tej wspaniałej aurze na drodze małego Niedźwiedzia pojawia się ogromny kłopot. Znajduje on porzucone jajeczko, którego żaden ptak nie zgadza się wysiedzieć. Jak Tymoteusz spróbuje wybrnąć z tarapatów, w których się znalazł? Czy znajdzie pomoc u innych, czy może sprytny Lis porwie jajeczko, by je przekąsić na śniadanie? Opowieść pokazuje, że nawet mały miś może stać się odpowiedzialnym za kogoś jeszcze mniejszego od siebie. W bardzo ciepły i mądry sposób uczy najmłodszych empatii. Tymoteusz łamie zasady rządzące lasem, aby pomóc wykluć się pisklaczkowi, a tym samym daje piękną lekcję miłości tym, którzy chcieli trzymać się utartych praw i zapomnieli na chwilę o współczuciu.

„Tymoteusz wśród ptaków” będzie prezentowany w gorzowskim teatrze w ramach wymiany z Teatrem Lubuskim. Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie wystąpi w tym czasie na deskach Lubuskiego Teatru z przedstawieniem „Tygrys tańczy dla Szu-Hin".

A oto harmonogram Mikołajkowych Spotkań Baśniowych w Teatrze im. J. Osterwy:

2 grudnia godz. 12.00 „Zimowa Podróż Jacka i Placka"

7 grudnia godz. 10.00 „Zimowa Podróż Jacka i Placka"

4, 5, 6 grudnia o godz. 9.00 i 11.30 „Tymoteusz wśród ptaków"

Po spektaklach spotkanie dzieci z Mikołajem i tradycyjnie słodki upominek dla każdego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej