Polsko- Niemiecka Informacja Turystyczna we Frankfurcie zaprasza do zwiedzania dwumiasta podczas serii bezpłatnych wycieczek krajoznawczych, rowerowych i rejsów statkiem po Odrze. Już 3 grudnia będzie okazja wyruszyć w kolejną wycieczkę, tym razem śladami budowli sakralnych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W ramach projektu „Europejskie modelowe miasto współpracy transgranicznej Słubice&Frankfurt nad Odrą", który realizuje gmina Słubice i miasto Frankfurt, w sezonie 2018/2019. Polsko-Niemiecka Informacja Turystyczna we Frankfurcie zaprasza do zwiedzania dwumiasta podczas serii bezpłatnych wycieczek krajoznawczych, rowerowych i rejsów statkiem po Odrze.

3 grudnia będzie okazja obejrzeć najważniejsze budowle sakralne Frankfurtu. – Szukając śladów religii katolickiej, ewangelickiej, żydowskiej czy prawosławnej postaramy się pokazać, że od setek lat stykały się tu ze sobą różne wyznania i kultury – zachęca Aneta Szcześniewicz z Polsko-Niemieckiej Informacji Turystycznej. Zbiórka chętnych o 15.00 przy Polsko- Niemieckiej Informacji Turystycznej, która mieści się między ratuszem a kościołem Mariackim, przy Große Oderstraße 29.

Uczestnictwo w wycieczce jest bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie na adres: info@tourismus-ffo.de lub bezpośrednio w informacji turystycznej.

– Zwiedzanie rozpoczniemy od słynnego kościoła St. Marien, najbardziej rozpoznawalnego symbolu Frankfurtu nad Odrą. Pięcionawowy kościół halowy uznawany jest za jedną z najwybitniejszych budowli północnoniemieckiego gotyku ceglanego. W toku zawieruchy wojennej, w kwietniu 1945 roku, świątynia doznała poważnych uszkodzeń i po częściowej rekonstrukcji służy dzisiaj jako ekumeniczne centrum kulturalne. Największym skarbem kościoła Mariackiego są niewątpliwie trzy fascynujące, 12-metrowe, kolorowe witraże z okresu średniowiecza. Cykl 117 szklanych mozaik przedstawia historię stworzenia, dzieje Jezusa oraz apokryficzną legendę Antychrysta – opowiada Aneta Szcześniewicz.

Słubice vs Frankfurt
Słubice vs Frankfurt  Fot. Władysław Czulak/Agencja Wyborcza.pl

Nie każdy wie, że pozostałe cenne skarby sztuki sakralnej – mierzący 4,70 m siedmioramienny brązowy świecznik, chrzcielnica tej samej wysokości z brązu oraz pozłacany ołtarz z tryptykiem wyróżniający się misternymi, bogatymi rzeźbieniami – znajdują się obecnie w pobliskim kościele św. Gertrudy. Właśnie tam uczestnicy udadzą się na dalsze zwiedzanie.

– Nasz spacer poprowadzimy również śladami związanymi z kulturą żydowską, pokażemy, gdzie mieściła się stara synagoga albo gdzie dzisiaj możecie poszukać „Kamieni Pamięci". W trakcie zwiedzania zastanowimy się również, jaki wpływ i miejsce w historii miasta miała każda z tych narodowości i religii i jak przyczyniły się do rozwoju dzisiejszego Europejskiego Dwumiasta – dodaje Szcześniewicz.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej