Lodowy tor w Austrii, gdzie nie do końca umiejętności, a przede wszystkim dobry start i jak najszybszy sprzęt decydują o końcowych wynikach, nigdy biało-czerwonym, zacofanym technologicznie, za bardzo nie sprzyjał. Na otwarcie sezonu 2018/19 liczy się, że nasze saneczkarki awansowały do zawodów Pucharu Świata.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Natalia Wojtuściszyn w Innsbrucku, w jednym ślizgu Pucharu Narodów, który tradycyjnie jest kwalifikacją do zawodów głównych, zajęła 18. miejsce, a Ewa Kuls-Kusyk 23. pozycję. Przed nimi jednak były zawodniczki, które nie mogły wywalczyć premii ze względu na limit miejsc dla poszczególnych reprezentacji. Dlatego obie saneczkarki z podgorzowskich Nowin Wielkich znalazły się na liście uprawnionych do występu w Pucharze Świata. Kuls-Kusyk zdobyła ostatnią przepustkę.

– Trzeba uczciwie powiedzieć, że rok temu byłabym już po zawodach, od tego sezonu zwiększono liczbę zawodniczek rywalizujących w jedynkach kobiet – przyznała nasza zawodniczka.

Po dwóch kolejnych, już pucharowych zjazdach Polki zostawiły za sobą jedynie trzy inne rywalki. Kuls-Kusyk zajęła 24. miejsce, za nią była Wojtuściszyn. Saneczkarki dzieliło 9 setnych sekundy. Za ten start otrzymały 17 i 16 punktów. Całe podium zajęły dominujące od lat Niemki.

W zawodach głównych jedynek byli także nasi panowie (również na koniec znaleźli się w trzeciej dziesiątce), ale zdecydowanie największy wynik osiągnęła męska dwójka. Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski zajęli bardzo dobre, ósme miejsce. Dzięki temu wystartowali także w sprincie, gdzie kwalifikuje się czołowa piętnastka. Tam znaleźli się na dziesiątej pozycji.

Od razu po zawodach Polacy ruszyli w daleką podróż do Kanady, gdzie już w najbliższy weekend odbędą się kolejne zawody. W Whistler po raz pierwszy w tym sezonie będą rywalizować sztafety.

WYNIKI JEDYNEK KOBIET W INNSBRUCKU:

  • 1. Natalie Geisenberger (Niemcy) 1.19,619
  • 2. Julia Taubitz (Niemcy) 1.19,655
  • 3. Tatjana Heufner (Niemcy) 1.19,885
  • 4. Tatiana Iwanova (Rosja) 1.19,946
  • 5. Andrea Voetter (Włochy) 1.19,994
  • 24. Ewa Kuls-Kusyk (Polska) 1.20,603
  • 25. Natalia Wojtuściszyn (Polska) 1.20,612
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej