Swój przyjazd do Bydgoszczy zapowiedzieli wszyscy najlepsi, polscy żużlowcy, także m.in. reprezentanci Stali Gorzów z Bartoszem Zmarzlikiem na czele. Tym razem nie będą się ścigać, a zagrają w piłkę nożną. W ten sposób zbiorą pieniądze na leczenie Tomasza Golloba.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– My też na pewno włączymy się do tej zabawy i szczytnego celu. Mam nadzieję, że powalczymy, bo wśród naszych zawodników, mechaników, trenerów mamy kilku niezłych piłkarzy – powiedział Piotr Paluch, opiekujący się w Stali przede wszystkim młodzieżą. – Każdy ma wystawić dziesięcioosobowy zespół, a zagramy na boiskach do futsalu. O zdrowie się nie boję, bo nikt tu nie przyjedzie łamać sobie kości. Piłka nożna też jest bardzo dobrą formą treningu w okresie przygotowawczym.

Na pomysł rozegrania piłkarskiego turnieju wpadli dawni mechanicy Tomasza Golloba: Wojciech Malak, Rafał Lewicki i Janusz Borzeszkowski. – Wraz z Wojciechem i Januszem przeglądaliśmy zdjęcia z różnych charytatywnych zawodów piłkarskich, w których Tomasz Gollob często brał udział. Umieściłem fotografie w jednym z portali społecznościowych i w komentarzach pojawiały się pytania „Kiedy gramy?” – wyjaśnia Lewicki, który swoją pracę jako mechanik żużlowy rozpoczynał ponad 20 lat temu w teamie Gollobów.

Tomasz Gollob bardzo lubił piłkę i świetnie grał. Był wszechstronnie utalentowanym sportowcem. Poza futbolem kochał także hokej. Turniej w hali Łuczniczka odbędzie się 16 grudnia w godz. 11-17. Kibice zobaczą, jak w piłkę grają m.in. Bartosz Zmarzlik, Piotr Protasiewicz, Patryk Dudek, Jarosław Hampel, Grzegorz Zengota, Dawid i Wiktor Lampartowie, Paweł Przedpełski, Artiom Łaguta, Krzysztof Buczkowski, Janusz Kołodziej, Bartosz Smektała, Dominik Kubera i Michał Gruchalski.

– Pomyśleliśmy, żeby znów zagrać, jak kiedyś razem z Tomaszem, że sytuacja, w jakiej się znalazł, obliguje nas, żeby zrobić coś dla niego, a środowisko sportowe pozytywnie odebrało nasz projekt – kontynuuje Lewicki. – Jest spore zainteresowanie ze strony mediów. Chcemy, aby na zawody przyszli kibice i wsparli Tomasza Golloba. Ludzie żużla potrafią się zjednoczyć w słusznym celu. Na co dzień rywalizujemy ze sobą, jednak w takiej sytuacji możemy coś zrobić razem. Zachęcamy do tego także kibiców. Na turnieju będzie wiele atrakcji, o których wkrótce poinformujemy. Ceny biletów na zawody będą symboliczne.

Honorowy patronat nad turniejem objęła PGE Ekstraliga, to samo uczynił Polski Związek Piłki Nożnej. W zawodach weźmie udział 12 drużyn (w tym osiem reprezentujących każdy klub PGE Ekstraligi). Zostaną podzielone na dwie grupy, w których toczyć się będzie rywalizacja „każdy z każdym”. Potem odbędą się półfinały i finał. Organizatorzy wprowadzili dla drużyn obowiązkowe wpisowe w kwocie 1 tys. zł poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji PZM, która nadal prowadzi zbiórkę pieniędzy na dalsze leczenie Tomasza Golloba. Mistrz świata z 2010 r., jeśli tylko pozwoli na to jego stan zdrowia, osobiście pojawi się na turnieju.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej