Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tym razem to nie była tylko ligowa wojna trzech, a znacznie bardziej wyrównane rozgrywki. Może poza kolekcjonerami złota z Katowic, którzy w dziewięciu rundach nie stracili żadnego punktu i sięgnęli po kolejne mistrzostwo kraju w wielkim stylu.

Pęgów to wieś położona w województwie dolnośląskim. Od teraz chwaląca się wicemistrzami Polski w szachach. Zespół Wieży przed rokiem jako debiutant wygrał pierwszą ligę, teraz beniaminek ekstraklasy zgarnął srebro. Sensacja? – Wieża to bardzo silna drużyna – przyznał Andrzej Modzelan, prezes Klubu Szachowego Stilon Gorzów.

Po awansie, do ekipy z Pęgowa na pierwszą szachownicę przeszedł Wojciech Moranda, dotychczas filar Polonii Wrocław. Ze spadkowicza Zagłębia Dąbrowa Górnicza doszedł także Marcin Dziuba. Na koniec okazało się, że nowa siła w polskich, ligowych szachach zepchnęła z podium wrocławian.

Pamiętamy zjazd otwarcia sezonu 2018 gorzowian w domu i zdecydowaną porażkę 1,5:4,5 z Wisłą Kraków. Potem wyjazd do Wrocławia, pierwszy mecz i remis z Miedzią Legnica. Jak wtedy podium było daleko...

Klasowa drużyna pokazuje jednak swoje najgroźniejsze oblicze właśnie w takich, kryzysowych momentach. Stilonowcy wygrywają z Wieżą 4:2, a Polonię Wrocław gromią na jej terenie 5:1.

– Bez wątpienia z Polonią zagraliśmy najlepsze spotkanie w ostatnich latach – mówił wtedy z dumą Andrzej Modzelan. Dodał też od razu, że na ostatnim zjeździe w Katowicach przewiduje walkę o srebrny i brązowy medal do ostatniej partii. Już wtedy wiedział, że Stilon zagra tam osłabiony. Na pierwszej szachownicy tym razem zabrakło Jurija Kryworuczko z Ukrainy (nie grał także w trzech meczach w Gorzowie), który musiał zostać w domu z powodu ważnych spraw rodzinnych. Tylko w jednym zjeździe – pierwszym – wziął udział nasz wychowanek Kamil Dragun, aktualnie studiujący w USA. W ostatnich meczach do zespołu dołączył inny wychowanek KSz Stilon, 26-latek Kamil Klim. Z trzech partii wygrał jedną. Tą najważniejszą, w kończącym mistrzostwa meczu z Hetmanem Częstochowa. Tego rywala pokonaliśmy minimalnie 3,5:2,5, a właśnie zwycięstwo dawało gorzowianom medal.

– Wcześniej przegraliśmy z mocnymi Katowicami oraz odnieśliśmy bardzo ważne zwycięstwo 4:2 nad też groźną drużyną z Gliwic – wyliczał prezes Modzelan. Mówił też o jakimś niedosycie, bo ekipie Stilonu marzy się, aby mocniej deptać po piętach złotym medalistom. Super. W sporcie trzeba myśleć o najwyższych celach. W przekroju całego sezonu, patrząc na problemy kadrowe i siłę rywali, ten ligowy brąz naszych szachistów też jest naprawdę sporym sukcesem.

WYNIKI GORZOWIAN NA TRZECIM i OSTATNIM ZJEŹDZIE:

7. RUNDA: KSz Stilon Gorzów – Wasko Hetman GKS Katowice 1,5:4,5

Stilon: Michał Krasienkow 1, Karina Szczepkowska 0,5.

8. RUNDA: KSz Stilon Gorzów – Akademia Szachowa Gliwice 4:2

Stilon: Kacper Piorun 0,5, Michał Krasienkow 0,5, Bartłomiej Heberla 1, Marcel Kanarek 1, Karina Szczepkowska 1.

9. RUNDA: KSz Stilon Gorzów – UKS Hetman Częstochowa 3,5:2,5

Stilon: Michał Krasienkow 0,5, Bartłomiej Heberla 1, Marcel Kanarek 0,5, Kamil Klim 1, Karina Szczepkowska 0,5.

  • 1. Wasko Hetman GKS Katowice 9 18 40,5
  • 2. Wieża Pęgów 9 14 31,0
  • 3. KSZ STILON GORZÓW 9 13 31,0
  • 4. Votum SA Polonia Wrocław 9 11 30,0
  • 5. TS Wisła Kraków 9 10 27,5
  • 6. Akademia Szachowa Gliwice 9 8 28,0
  • 7. KSz Miedź Legnica 9 7 24,0
  • 8. Biały Król Wisznia Mała 9 6 21,0
  • 9. UKS Hetman Częstochowa 9 3 18,0
  • 10. LKS Wrzos Międzyborów 6 0 19,0
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.