Stephanorhinus kirchbergensis, czyli nosorożec gorzowski, którego prawie kompletny szkielet znaleziono podczas budowy gorzowskiego odcinka drogi ekspresowej S3, trafił na szczytową ścianę kamienicy w centrum miasta. To kolejny mural, wykonany w ramach kampanii GORZÓW #Stąd Jestem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wizerunek Stephanorhinusa, czyli Stefanii, bo od czerwca bieżącego roku, dzięki badaniom naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego znamy płeć ssaka, zdobi szczytową ścianę kamienicy przy ulicy Chrobrego 33.

Kamienica, na której umieszczono rysunek, jest zabytkiem wpisanym do rejestru. Aby namalować mural, potrzebna była zgoda konserwatora zabytków. Samo malowanie trwało nieco ponad dwa tygodnie. Twórcy muralu Łukasz Karnacz i Krzysztof Ostrowski zużyli 190 litrów farby i 40 m kw. papieru na szablon.

Posłużyli się wizerunkiem nosorożca według koncepcji Jagody Karłowskiej z książeczki dla dzieci „Nosorożec Gorzowski”, wydanej przez Urząd Miasta w 2017 roku.

Mural powstał pod egidą Miejskiego Centrum Kultury, zasponsorowały go firmy Gezet, Arendarski Nieruchomości, Browar Witnica, Products, Castorama i Globex.

To już drugi mural, odsłonięty w tym roku w ramach kampanii GORZÓW #Stąd jestem. Pierwszy pojawił się na ścianie szczytowej kamienicy przy ul. Jagiełły, niedaleko Białego Kościółka.

Nosorożec Gorzowski od 2016 roku to nowy symbol promocyjny miasta, coraz lepiej kojarzony przez mieszkańców. Powstały już dwa wydawnictwa o nim: pierwsze w postaci książeczki z zadaniami dla najmłodszych, drugie – ekologiczne o czystym Gorzowie.

Aby spopularyzować odkrycie, które w świecie naukowym jest sensacyjne, naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizowali piknik naukowy, gdzie przybliżali postać ssaka, jego życie i historię odkrycia z trasy ekspresowej S3.

Władze miasta mają w planach kolejne wydawnictwo o zwierzaku, tym razem z uwzględnieniem jego płci oraz serię miejskich gadżetów promocyjnych.

Fot. Bartłomiej Nowosielski

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej