Kowale z Eskilstuny cierpliwie czekali na rozegranie rewanżowego finału w żużlowej, szwedzkiej ekstraklasie, aby zabrać to, co do nich należy. Stali się dominatorami w swoim kraju jak Unia Leszno w Polsce.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ten sam mistrz rok po roku to niejedyne podobieństwo tegorocznych rozgrywek w Szwecji i Polsce. W Elitserien też rewanż był przekładany. Najpierw ze środy na wtorek, a potem o jeszcze jeden dzień, właśnie na 3 października. Pogoda w końcu dla żużlowców była łaskawa, a zawodnicy Dackarny Malilla tylko przez chwilę mogli pomarzyć, że odrobią to, co stracili w pierwszym spotkaniu na swoim torze.

Pierwszy wyścig wygrali goście. Greg Hancock i Paweł Przedpełski pokonali podwójnie Krzysztofa Buczkowskiego i Fredrika Lindgrena. Dalej jednak wszystko układało się już po myśli obrońców tytułu.

Mistrzowski skład po poprzednim sezonie przeszedł istotną kosmetykę. Doszli wspomniani wyżej Lindgren oraz Duńczyk Niels Kristian Iversen i w 2018 r. wyjechali pierwszą oraz drugą średnią w zespole. Z nimi Smederna konsekwentnie jechała po kolejne złoto. Nie przeszkadzało drużynie Jerkera Erikssona, że w play-off musiała walczyć od ćwierćfinałów, bo właściwie dopiero w tej fazie zaczyna się ściganie na całego, a tu żużlowcy z Eskilstuny ostatnio nie mają sobie równych.

Krzysztof Kasprzak przegrał finał ze Stalą Gorzów i tak samo było w Szwecji. Dwa ligowe srebra to i tak całkiem nieźle. 34-latek zasilił Dackarnę na sam koniec sezonu, gdy kontuzji doznał Patryk Dudek. Wydatnie pomógł zespołowi z Malilli awansować do finału, ale w obu meczach o złoto punktował już bardzo przeciętnie. 25 września zdobył 2+1 pkt w czterech startach, a dziś 4 pkt (na torze znów pojawił się cztery razy).

Najlepszymi zawodnikami Elitserien pod względem średniej byli w 2018 r. Australijczyk Jason Doyle, Rosjanin Artiom Łaguta i Bartosz Zmarzlik. Vetlanda stalowca odpadła z dalszej rywalizacji w ćwierćfinale play-off.

SMEDERNA ESKILSTUNA – DACKARNA MALILLA 53:37

Pierwszy mecz 46:44 dla Smederny, Eskilstuna zdobyła złoto, a Malilla srebro.

SMEDERNA: Fredrik Lindgren 7+1 (0,2,3,2), Krzysztof Buczkowski 2 (1,1,0,-), Michael Jepsen Jensen 7+1 (0,3,2,2,0), Mikkel Michelsen 14+1 (3,2,3,3,3), Niels Kristian Iversen 13 (3,3,1,3,3), Pontus Aspgren 4 (1,2,1,0), Linus Eklof 6 (3,3,0,0).

DACKARNA: Greg Hancock 10+1 (2,1,2,0,3,2), Paweł Przedpełski 3 (3,0,0,-), Maciej Janowski 9+1 (2,3,2,1,-,1), Oliver Berntzon 7+1 (1,2,1,-,1,2), Krzysztof Kasprzak 4 (1,1,2,0), Joel Kling 2+2 (0,0,1,1), Hans Andersen 2 (2,d,0).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej