W ten weekend gorzowskie Hospicjum św. Kamila obchodzi 25-lecie. Uroczystości odbędą się w Teatrze im. Juliusza Osterwy i w parafii Pięciu Braci Męczenników.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Hospicjum to dzieło wielu ludzi: prawników, psychologów, lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy, którzy wspólnie chcieli pomóc cierpiącemu człowiekowi. Powstało w 1993 r. jako dzieło kilku zapaleńców. Początkowo ksiądz, lekarz, pielęgniarka i wolontariusz odwiedzali cierpiących w ich domach, później miasto przekazało na potrzeby hospicjum dawny żłobek przy ul. Stilonowej, gdzie mieści się do dziś.

Obecnie hospicjum prowadzi opiekę stacjonarną z 13 łóżkami, Hospicjum Domowe, pod którego opieką co miesiąc jest ok. 60 chorych, a także Hospicjum Domowe dla Dzieci „Oskara i Róży”. Jest też dział rehabilitacji i dział pobytu dziennego, który zajmuje się codziennie blisko 20 pensjonariuszami.

Chorzy znajdują w hospicjum kompleksową opiekę lekarską, pielęgniarską, rehabilitacyjną, ale także psychologiczną i duchową. Hospicjum otacza opieką nie tylko chorych, ale także ich bliskich, również po śmierci. Temu służą świetlice Jaskółka dla osieroconych dzieci pacjentów hospicjum.

– Starałam się być wierna idei hospicyjnej. Bardzo chciałam, aby nasze hospicjum było wzorcowe. By było, jak to określiła założycielka ruchu hospicyjnego Cecile Sanders, domem, w którym przechodzień czuje się domownikiem, człowiek ogarnięty słabościami, lękami, bólami zostaje otulony „palium”, płaszczem opieki. Ma być ponad podziałami religijnymi, wyznaniowymi czy politycznymi. Tam ma powstawać model spotkania człowieka z człowiekiem – mówiła s. Michaela Rak, kierująca hospicjum przez 12 lat, do 2008 r., kiedy wyjeżdżała tworzyć pierwsze hospicjum na Litwie.

Od swojego powstania Hospicjum św. Kamila pomagało aż 12 tys. chorym na choroby nowotworowe, a łącznie z pomocy placówki skorzystało 60 tys. potrzebujących.

W sobotę w Teatrze im. Osterwy o godz. 17 odbędzie się uroczystość 25-lecia. Jednym z gości będzie Jan Grzegorczyk, autor książki „Niebo dla akrobaty”, opowiadającej historie pacjentów hospicjum. Tym razem Grzegorczyk napisał kolejną książkę – „Posłańcy uśmiechu”, w której znajduje się 25 rozmów z ludźmi tworzącymi hospicjum. Obchody będą kontynuowane w niedzielę w parafii Pięciu Braci Męczenników, gdzie o godz. 13.15 zostanie odprawiona msza św. Potem odbędzie się inauguracja akcji „Pola Nadziei” i przy plebanii zostaną zasadzone cebulki żonkili.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem