Dziś otwarcie stałej wystawy prac znanej gorzowskiej artystki Anny Szymanek. Wernisaż wystawy "Anna Szymanek. Senne wędrówki" o godz. 17 w Muzeum Spichlerz.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta zaprasza do Spichlerza na otwarcie wystawy stałej Anny Szymanek. Artystka urodziła się w Starodworcach. Choć od dziecka lubiła malować, jednak zanim trafiła do wrocławskiej szkoły plastycznej, usiłowała studiować medycynę. Jest absolwentką wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w pracowni prof. Julii Kotarbińskiej. Bezpośrednio po studiach zamieszkała w Zielonej Górze, a do Gorzowa przeniosła się w 1979 roku. Jej pierwszą i największą miłością jest ceramika.

I do połowy lat 80. to ta dziedzina sztuki była podstawą jej wypowiedzi artystycznej. Ze względów zdrowotnych musiała z niej zrezygnować i obecnie wypowiada się głównie w rysunku i w malarstwie pastelami. Zdobywała nagrody i wyróżnienia w konkursach plastycznych. Dwukrotnie była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Anna Szymanek zorganizowała sto interdyscyplinarnych plenerów artystycznych z udziałem plastyków z Polski i zagranicy. Była inicjatorem i kustoszem wystaw w Galerii Sztuki „Pod Pocztową Trąbką”, organizatorką plenerów. W 2017 roku została odznaczona Srebrnym Medalem Gloria Artis. Spytana, czy ma swój styl tworzenia, mówi: „Ja nie pracuję nad własnym stylem. On wynika ze mnie. To jest nieuchwytna rzecz. To jest coś, co tkwi, i coś, co wychodzi. Coś, co zostaje na przedmiocie”.

Otwarcie wystawy w Spichlerzu w piątek, 28 września, godz. 17.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem