Piąta próba znalezienia w przetargu wykonawcy remontu drogi krajowej nr 22 zakończyła się podpisaniem umowy z firmą Budomex. Rozpoczynają się prace projektowe.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dopiero w piątym przetargu wyłoniono wykonawcę remontu DK nr 22 na odcinku od ronda Sybiraków do granic miasta. – Udało się podpisać umowę, czasy dla branży budowlanej są teraz trudne, formalności trwały długo przede wszystkim dlatego, że ze strony wykonawcy potrzebna była gwarancja, zabezpieczenie rzetelnego wykonania tej inwestycji – mówi prezydent Jacek Wójcicki. Inwestycja będzie kosztować 73 mln 998 tys. zł brutto i ma być ukończona do końca października 2020 r.

Miasto otrzymało ponad 49 mln zł dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Na starcie to miało być 85 proc. całej wartości inwestycji. Zakładano, że będzie ona kosztować 52,5 mln zł. Kolejne przetargi weryfikowały jednak plany miasta.

W pierwszym przetargu ogłoszonym jeszcze w kwietniu 2016 r. z przesuwanym terminem składania ofert i ostatecznie unieważnionym dopiero po roku, najniższa cena opiewała na 64,2 mln zł, czyli o 11,7 mln zł więcej.

Drugi przetarg ogłoszono wkrótce, ale też nie przyniósł rezultatu. Pieniędzy do wydania było tyle samo, ale i teraz oferty były droższe: od 61,8 do 77,5 mln zł. Przetarg również unieważniono. Pod koniec zeszłego roku ogłoszono kolejny, tym razem w kasie było ponad 56,7 mln zł. Lecz również stawki oferentów rosły i wynosiły 69,8 mln zł i nawet 101,7 mln zł. Przetarg unieważniono. Podobnie jak czwarty, gdzie cena była już wyższa o 7 mln zł.

Dopiero teraz udało się podpisać umowę z Budomeksem, który wyremontuje wschodni wylot drogi DK nr 22 w Gorzowie na odcinku od ronda Sybiraków do granic miasta. Chodzi o ponad 3 km drogi, m.in. budowę drugiej jezdni ulic Łukasińskiego, Bierzarina i Walczaka (od ronda Gdańskiego do granic miasta) wraz z chodnikami, ścieżkami rowerowymi, trakcją tramwajową na ul. Walczaka od ronda Gdańskiego do ul. Fieldorfa-Nila, oświetleniem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem