Monety, telegramy, ceramika, obuwie, a nawet dziecięce zabawki - takie rzeczy znajdowały się w ziemi wywiezionej z wieży katedralnej. Wszystkie cenne znaleziska wciąż można zobaczyć podczas wystawy "Archeologia niebiańska". Kto ciekawy, niech się spieszy, bo to już ostatnie dni ekspozycji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od października ubiegłego roku ekipa archeologów z Muzeum Lubuskiego pod kierunkiem Stanisława Sinkowskiego przeszukiwała odpady pochodzące z wieży po lipcowym pożarze katedry. Prace mogły być prowadzone dzięki pomocy firmy Eneris Surowce. Na plac przy ul. Podmiejskiej pracownicy spółki przewieźli ponad 3 tony różnych materiałów odebranych bezpośrednio po pożarze, jak również w trakcie prac przygotowawczych do remontu katedry. Metodycznie, centymetr po centymetrze, przy użyciu wykrywaczy metali i innych specjalistycznych urządzeń, a przede wszystkim wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, archeolodzy poszukiwali śladów pozostawionych przez dawnych mieszkańców w murach kościoła.

A te ślady tworzą swoistą kronikę Gorzowa. Najstarsze znaleziska datowane są na XIV wiek. Nagromadzone przez kilkaset lat w murach kościoła monety, ceramika, gazety i przedmioty codziennego użytku stanowią niezwykłą lekcję historii o mieście i jego mieszkańcach.

– Wystawa składa się z trzech elementów. Pierwszy to artefakty, kilkaset przedmiotów znalezionych w ziemi wywiezionej ze sklepienia, od XIV do XXI w. Druga część to fotogramy gorzowskich fotografów z pożaru. I wreszcie trzeci element to dzwon z 1498 r., który przez wieki wisiał na wieży, zniszczony wielokrotnie, choćby uderzeniem pioruna w 1708 r., którego ślady widać do dzisiaj – opowiadał Sinkowski. – To pierwsze tego typu prace archeologiczne w Polsce. Określiliśmy je mianem „Archeologia niebiańska”.

Do tej pory wystawę obejrzało ponad 1800 osób, dlatego zdecydowano, aby udostępnić ją do końca września, czyli do najbliższej niedzieli. Wystawę można oglądać bezpłatnie w piątek w godz. 9-16 oraz w niedzielę w godz. 10-17 (sobota nieczynne) w Muzeum Lubuskim przy ul. Warszawskiej 35.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej