Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pierwsza Olimpiada Szachowa odbyła się w 1927 roku, przez lata ewoluowały jej zasady. Od 2008 r. mamy 11 rund, aby zawody nie były za bardzo kosztowne dla organizatorów i zbyt wyczerpujące dla zawodników. Przyjąć jednak ponad półtora tysiąca startujących to i tak wielkie wyzwanie, ale i olbrzymie wyróżnienie. 43. zmagania rozpoczęły się w poniedziałek w Batumi w Gruzji, a za dwa lata (olimpiady odbywają się w takim odstępie czasowym) szachowa elita zjedzie do Chanty-Mansyjsk w Rosji.

Polki bronią srebra wywalczonego w 2016 r. w Baku w Azerbejdżanie. Aktualnie mają siódmy numer startowy, a grają w składzie: Monika Soćko (KSz Hetman GKS Katowice), Jola Zawadzka (KSz Polonia Wrocław), Karina Szczepkowska (KSz Stilon Gorzów), Klaudia Kulon (Wrzos Międzyborów) oraz Ania Warakomska (Akademia Szachowa Gliwice).

Panowie zostali rozstawieni z siódmym numerem i grają w składzie: Jan Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka), Radek Wojtaszek (MTS Kwidzyn), Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów), Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) i Kamil Dragun (KSz Stilon Gorzów).

– To wielki zaszczyt mieć na tak prestiżowej imprezie aż trzech przedstawicieli naszego klubu – powiedział Andrzej Modzelan, prezes Klubu Szachowego Stilon. – Tym bardziej że 23-letni Kamil Dragun to nasz wychowanek, uczył się w Stilonie pierwszych ruchów. Obecnie studiuje w Stanach Zjednoczonych i stamtąd doleciał do Gruzji. W każdym spotkaniu biorą udział cztery osoby, tak samo w rywalizacji open lub kobiet. Kamil jest teoretycznie rezerwowym, z pewnością jednak też zagra swoje partie. Niespełna 26-letni Kacper Piorun pochodzi z Łowicza, ale również z naszym klubem jest od dawna związany, jeździł na obozy już jako nastolatek. To indywidualny mistrz Polski seniorów z ubiegłego roku i wicemistrz w 2018 roku. Karina Szczepkowska pochodzi z Rybnika, wzmocniła nas na początku obecnego sezonu. Na wspomnianych MP była czwarta.

Olimpia Szachowa jest rozgrywana systemem szwajcarskim, czyli dobór par w kolejnych rundach zależy od wyników uzyskanych w poprzednich.

Nasi panowie i panie na początek zagrali z Gwatemalą i pewnie zwyciężyli. W akcji zobaczyliśmy całą trójkę szachistów z gorzowskiego klubu. We wtorek drużyna kobiet zmierzy się z Ekwadorem, a w kategorii open zagramy z Indonezją.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.