Rozgrywki Ekstraligi Szachowej 2018 wkraczają w decydującą fazę. Broniący srebra zespół Klubu Szachowego Stilon Gorzów zaczął drugi zjazd we Wrocławiu od remisu, który nikogo nie ucieszył, ale dalej rozegrał dwa świetne pojedynki i wrócił na podium.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od pierwszego zjazdu ekstraklasy w Gorzowie minęło już trochę czasu, ale o wpadce z Wisłą Kraków trudno było zapomnieć. Stilonowcom nie pozostało nic innego jak udowodnić we wrześniu we Wrocławiu i pod koniec października w Katowicach, że znów są drużyną na medal.

Nasz wychowanek Kamil Dragun wrócił na studia do Stanów Zjednoczonych, ale na drugim zjeździe nie byliśmy słabsi, bo na pierwszą szachownicę dołączył arcymistrz Jurij Kryworuczko, czołowy zawodnik Ukrainy i świata, wspierający gorzowian od wielu lat.

Zaczęliśmy jednak od remisu z Miedzią Legnica. – Po dobrych otwarciach na wszystkich stołach niestety później okazało się, że musimy ratować remis – opowiadał Andrzej Modzelan, prezes KSz Stilon. – Męczyliśmy się u siebie, teraz znów inaczej wyobrażaliśmy sobie pojedynek z legniczanami. Nie było jednak sensu, aby szukać powodów takich rozstrzygnięć, nerwy w takim momencie są zupełnie niepotrzebne. Dalej już lepiej zaczęliśmy sobie radzić z odpowiedzialnością za wyniki i rozegraliśmy dwa świetne pojedynki, pokazując naszą prawdziwą siłę.

Wieża Pęgów do meczu ze Stilonem miała na koncie same zwycięstwa. Z nami przegrała 2:4. Starcie z zawsze mocnymi w Ekstralidze Szachowej gospodarzami, czyli Polonią Wrocław to osobna, piękna historia. Wyjątkowa dla nas, bo rywale piszą, że porażka 1:5 to katastrofa. Tak wysoko w lidze nie przegrali od 2004 roku, a więc od 14 lat.

– Bez wątpienia z Polonią zagraliśmy najlepsze spotkanie w ostatnich latach – przyznał z dumą Andrzej Modzelan. – Znów mieliśmy świetne debiuty, ale tym razem na wszystkich szachownicach je obroniliśmy. Cztery wygrane i dwa remisy złożyły się na fantastyczny wynik. Na ostatnim zjeździe czołowa czwórka będzie walczyć między sobą i tam jeszcze wszystko może się wydarzyć. Dla naszych losów zapewne kluczowy będzie pojedynek z groźnymi Gliwicami.

Ostatni zjazd Ekstraligi Szachowej 2018 odbędzie się w dniach 26-28 października w Katowicach.

WYNIKI GORZOWIAN NA DRUGIM ZJEŹDZIE:

4. RUNDA: KSz Stilon Gorzów – KSz Miedź Legnica 3:3

Stilon: Jurij Kryworuczko 0,5, Kacper Piorun 1, Bartłomiej Heberla 0,5, Marcel Kanarek 0,5, Karina Szczepkowska 0,5.

5. RUNDA: KSz Stilon Gorzów – Wieża Pęgów 4:2

Stilon: Jurij Kryworuczko 0,5, Kacper Piorun 1, Michał Krasienkow 1, Bartłomiej Heberla 1, Marcel Kanarek 0,5.

6. RUNDA: KSz Stilon Gorzów – Votum SA Polonia Wrocław 5:1

Stilon: Jurij Kryworuczko 1, Kacper Piorun 1, Michał Krasienkow 0,5, Bartłomiej Heberla 1, Marcel Kanarek 1, Karina Szczepkowska 0,5.

  • 1. Wasko Hetman GKS Katowice 6 12 28,5
  • 2. Wieża Pęgów 6 10 22,0
  • 3. KSZ STILON GORZÓW 6 9 22,0
  • 4. Votum SA Polonia Wrocław 6 9 20,5
  • 5. Akademia Szachowa Gliwice 6 8 21,0
  • 6. KSz Miedź Legnica 6 5 16,5
  • 7. TS Wisła Kraków 6 4 16,5
  • 8. UKS Hetman Częstochowa 6 2 10,0
  • 9. Biały Król Wisznia Mała 6 1 10,5
  • 10. LKS Wrzos Międzyborów 6 0 12,5
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej