Gorzowska prokuratura postawiła 41-latkowi zarzut stalkingu, czyli uporczywego nękania. Mężczyzna od kilku miesięcy fotografował dzieci i ich matki na placach zabaw osiedli Górczyn i Manhattan.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Policjanci mówią o kilkunastu sygnałach od mieszkańców Gorzowa. Mężczyzna, 41-latek, już wiosną miał pierwszy raz dać się we znaki młodym mamom. Stał przy placu zabaw i fotografował dzieci. Zdjęcia robił także kobietom. Nie reagował na prośby, by przestał. Sytuacja zaczęła się powtarzać. Matki zaczęły się obawiać, że mężczyzna może być pedofilem.

– Na początku nie było przesłanek, by postawić mężczyźnie zarzut. Fotografowanie nie jest w Polsce zakazane. Ale ponieważ podobnych sygnałów było znacznie więcej, interweniował także dzielnicowy, można było przyjąć, że działanie mężczyzny jest typowym stalkingiem, czyli uporczywym nękaniem – tłumaczy Grzegorz Jaroszewicz z biura prasowego lubuskiej komendy policji.

Na razie 41-latek odpowie za stalking wobec trzech osób. Niewykluczone, że podobnych zachowań było więcej.

– Nie kończą się policyjne ustalenia w tej sprawie. Do przesłuchania mamy kilkanaście osób – zdradza Jaroszewicz.

Sprawdzą, co nagrywał, czym się interesował

Śledztwo policji nadzoruje gorzowska prokuratura rejonowa. – Badamy, czy zarzut związany z uporczywym nękaniem będzie jedynym, jaki usłyszy mieszkaniec Gorzowa – przyznaje Jaroszewicz.

Kryminalni zabezpieczyli sprzęt mężczyzny – komputery i aparat fotograficzny. Dane z nich są analizowane. Śledczy chcą zweryfikować, czy treść zgromadzonych zdjęć nie łamie prawa, np. nie zawiera dziecięcej pornografii. Na razie nie znaleziono takich przykładów. Prokurator postanowił o objęciu mężczyzny policyjnym dozorem. 41-latek ma także ograniczoną swobodę polegającą na zakazie fotografowania, nagrywania i utrwalania wizerunku osób trzecich bez ich wyraźnej zgody.

Policjanci także proszą mieszkańców, by nie nakręcali spirali nienawiści wobec mężczyzny. W komentarzach publikacji internetowych pojawiają się groźby samosądu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej