Wybory samorządowe 2018. Według najnowszego sondażu PO z Nowoczesną wygrywają na ścianie zachodniej, w tym w woj. lubuskim. Do sejmiku dostałyby się jeszcze SLD i PSL
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Takie rozstrzygnięcia prognozuje najnowszy sondaż wyborczy opracowany przez pracownię IBRIS. Koalicja Obywatelska (PO-Nowoczesna) zdobyły największe poparcie wśród respondentów w województwach: pomorskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim. W pozostałych 12 polskich regionach na pierwszym miejscu jest PiS.

W woj. lubuskim respondenci najczęściej wskazywali Platformę Obywatelską i Nowoczesną. Na tę koalicje oddanie głosu deklaruje 32 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazł się PiS. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce oddać głos 31 proc. To wzrost o kilka punktów w porównaniu z poprzednim sondażem. Do sejmiku lubuskiego dostałyby się jeszcze SLD i PSL.

Jak rozkładałyby się głosy w 30-osobowym sejmiku lubuskim? PO z Nowoczesną wprowadziłyby 12 radnych, PiS o jednego mniej. Cztery mandaty radnych przypadłyby SLD, natomiast trzy zdobyliby ludowcy.

Jak wybieramy do sejmiku

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października. Przypomnijmy, 30 radnych sejmiku lubuskiego wybieramy w pięciu okręgach:

Okręg nr 1 (7 mandatów) – Gorzów, powiat gorzowski, powiat strzelecko-drezdenecki

Okręg nr 2 (6 mandatów) – powiaty świebodziński, międzyrzecki, sulęciński i słubicki

Okręg nr 3 (5 mandatów) – powiaty żarski i krośnieński

Okręg nr 4 (6 mandatów) – Zielona Góra i powiat zielonogórski

Okręg nr 5 (6 mandatów) – powiaty nowosolski, żagański i wschowski.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej