Zamach czy dobra zmiana w sądach? To pytanie przyświecać będzie spotkaniu z jednym z najbardziej znanych polskich sędziów. Igor Tuleya będzie gościem Stowarzyszenia Obywatele GW 66-400.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stowarzyszenie Obywatele GW 66-400 zaprasza 17 września do Biblioteki im. Zbigniewa Herberta na spotkanie z sędzią Igorem Tuleyą.

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych sędziów w Polsce. Jego wyroki są szeroko komentowane. By wymienić tylko sprawy doktora Mirosława G., gangstera Rafała S. ps. „Szkatuła” czy decyzję w sprawie zadośćuczynienia dla Ryszarda B. (uniewinnionego od zarzutu zabójstwa gen. Marka Papały), a także uchylenie decyzji prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie posiedzenia Sejmu z grudnia 2016 r..

Pierwszą głośną sprawą było rozpatrzenie w 2007 r. zażalenia w mokotowskim sądzie rejonowym w sprawie zatrzymania szefa MSWiA Janusza Kaczmarka. Sędzia uznał zatrzymanie Kaczmarka za „bezzasadne, nieprawidłowe” wręcz „nielegalne”. Sterowana wówczas przez Zbigniewa Ziobrę prokuratura zarzuciła sędziemu brak bezstronności. W sprawie głosowania w Sali Kolumnowej sędzia Tuleya oświadczył: „16 grudnia pogrzebano demokrację, bezkarnie zgwałcono prawo, tamtej nocy umarła zwykła ludzka przyzwoitość”.

Sędzia Igor Tuleya orzeka obecnie w Sądzie Okręgowym w Warszawie, wcześniej m.in. uchylił kilkadziesiąt stalinowskich wyroków, skazywał katów bezpieki.

Spotkanie odbędzie się 17 września o godz. 18 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie przy ul. Sikorskiego 107, sala 101. Wstęp wolny.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem