Lubuska marszałek Elżbieta Polak i Michael Kretschmer, premier Saksonii, spotkali się podczas szczytu w przygranicznej Łęknicy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rozmowy były głównym punktem spotkań z okazji 10-lecia współpracy partnerskiej między Lubuskiem a Saksonią. W rozmowach stronę polską reprezentowali marszałek Elżbieta Polak i członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak, natomiast stronę niemiecką – premier Saksonii Michael Kretschmer (na stanowisku od grudnia 2017 r.), dyrektor współpracy międzynarodowej tego niemieckiego landu Thomas Horn oraz starosta powiatu Gorlitz Bernard Lange.

– Rozmawialiśmy o przyszłości programu transgranicznego Interreg, o powołaniu Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej, o wspólnych projektach przygranicznych po nowym otwarciu, czyli w perspektywie 2020-2027 – mówiła marszałek na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Kretschmerem. – Ustaliliśmy termin kolejnego szczytu Odry, który odbędzie się w styczniu 2019 r. w regionie lubuskim, a najbliższy nasz wspólny termin to 4 i 5 października w Londynie, gdzie wspólnie będziemy promować Park Mużakowski i Geopark. Dla regionu lubuskiego jest to niezwykle ważne, bo właśnie prowadzimy postępowanie przetargowe, którego celem jest wyłonienie przewoźnika lotów na linii Zielona Góra – Londyn – tłumaczyła Polak.

– Powiązania między Lubuskiem i Saksonią są szczególne – powiedział z kolei premier Kretschmer. – Są one realizowane na wielu poziomach: obywatelskim, w ratownictwie, w turystyce. Mimo granic państwowych ludzie wspólnie pracują. Życzyłbym sobie więcej takiej współpracy, bo to przyczynia się do jeszcze większego ożywienia obu regionów. Chodzi o to, by stwarzać tutaj nowe miejsca pracy i zapewniać mieszkańcom jak najlepsze usługi medyczne i opiekuńcze. Opieramy się przy tym na ludziach, którzy chcą kształtować przyszłość, i chciałbym za to szczególnie podziękować pani marszałek i burmistrzom Łęknicy i Bad Muskau, którzy naszą współpracę traktują jako sprawę bardzo osobistą – przekonywał premier Saksonii.

Premier Kretschmer dodał, że wiele wspólnych, lubusko-saksońskich projektów zostało zrealizowanych dzięki dotacjom z UE. – Lubuskie to region z najbardziej dynamiczną współpracą, jaką prowadzimy – podkreślił. – Bo są tutaj ludzie, którzy chcą współpracować i czerpią z tego radość. Robicie po prostu dobrą robotę w pozyskiwaniu środków europejskich.

Po spotkaniach obie delegacje – polska i niemiecka – udały się na wieżę widokową w dawnej kopalni węgla brunatnego Babina, skąd rozciągają się imponujące widoki na okoliczne stawy i kolorowe pokopalniane jeziora.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej