Nie pomylili się ci, którzy twierdzili, że organizator cyklu Grand Prix czeka z ogłoszeniem poważnej zmiany do turnieju na "Jancarzu". W poprzedni weekend gorzowską rundę wygrał Słowak Martin Vaculik. Ostatnią przynajmniej na dwa lata. Zmagania o tytuł mistrza świata będziemy zatem oglądać na innych stadionach albo w telewizji. Teraz skupiamy się na Stali i rozgrywkach ligowych, w których startują półfinały z Włókniarzem Częstochowa.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jeden z turniejów Grand Prix oglądaliśmy na stadionie im. Edwarda Jancarza od 2011 r., łącznie osiem imprez. Kiedy będzie kolejna? Tego nie wiadomo. Gorzów próbował przebić Wrocław, ale rywalowi bardzo zależało i tak naprawdę w tych negocjacjach nie mieliśmy większych szans. Co roku pełne trybuny? To nie ma żadnego znaczenia. W Polsce dla firmy BSI liczą się przede wszystkim pieniądze, bo turnieje w naszym kraju są trzy, a chętnych do organizacji znacznie więcej. Na polskich miastach można zarobić zdecydowanie najlepiej.

Można powiedzieć, że cykl GP wraca do korzeni, bo przecież w 1995 r. we Wrocławiu wszystko się zaczęło. Teraz na Stadionie Olimpijskim zobaczymy rywalizację o tytuł mistrza świata w trzech kolejnych latach.

Czy jest możliwe, że Grand Prix wkrótce wróci do Gorzowa? Prezydent miasta Jacek Wójcicki pocieszał, że w przyszłym roku kończy się umowa Torunia i gorzowianie spróbują wskoczyć w jego miejsce. Trochę się pomylił, bo umowa kończy się w 2020 r. Mamy zatem przynajmniej dwa lata bez GP na „Jancarzu”. Szczerze mówiąc, to dalej jesteśmy sceptyczni, jeśli firma BSI będzie łaskawszym okiem spoglądać na większe miasta. Wybrała Wrocław, a dziś wielki żużel wraca na Stadion Śląski w Chorzowie (mecz Polska – Reszta Świata, potem finał indywidualnych mistrzostw Europy). Nowy stadion żużlowy mamy także w Łodzi. Jeśli te ośrodki też zapragną mieć u siebie turnieje o tytuł mistrza świata, to rywalizować z nimi będzie naprawdę trudno.

Na 2019 r. Gorzów ma jeszcze umowę na organizację Drużynowego Pucharu Świata. Tylko że w obecnym sezonie z tej imprezy zrezygnowano, a oglądaliśmy parowe zmagania w Speedway of Nations. Co zobaczymy na stadionie im. Edwarda Jancarza? Tego dziś nie wie nikt.

Na pewno w niedzielę 9 września będziemy się emocjonować rewanżowym półfinałem play-off. Pierwsze starcie stalowców z Włókniarzem w Częstochowie już w niedzielę.

Trener Stanisław Chomski przed kluczowym meczem nieco pozmieniał skład. Pod dwójką pojawił się Szwed Linus Sundstrom, nie ma Grzegorza Walaska, rozdzielona została też para Martin Vaculik, Szymon Woźniak. Tak jak tydzień temu w Toruniu drugim juniorem będzie Alan Szczotka, który niedawno podczas Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów na częstochowskim torze zdobył komplet punktów.

FORBET WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA – CASH BROKER STAL GORZÓW

Niedziela 2 września, godz. 16.30, SGP Arena Częstochowa przy ul. Olsztyńskiej. Transmisja w nSport+.

WŁÓKNIARZ: 9. Leon Madsen, 10. Tobiasz Musielak, 11. Adrian Miedziński, 12. Fredrik Lindgren, 13. Matej Zagar, 14. Bartosz Świącik, 15. Michał Gruchalski, 16. Andreas Lyager.

STAL: 1. Martin Vaculik, 2. Linus Sundstrom, 3. Krzysztof Kasprzak, 4. Szymon Woźniak, 5. Bartosz Zmarzlik, 6. Rafał Karczmarz, 7. Alan Szczotka, 8. Hubert Czerniawski.

TERMINARZ FAZY PLAY-OFF:

niedziela 2 września – półfinały, pierwsze mecze

godz. 16.30 – nSport+ ForBet Włókniarz Częstochowa – Cash Broker Stal Gorzów

godz. 19 – nSport+ Betard Sparta Wrocław – Fogo Unia Leszno

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się o 30 minut wcześniej, a prezentacja zawodników – 15 minut przed pierwszym wyścigiem.

niedziela 9 września – półfinały, drugie mecze

Cash Broker Stal Gorzów – ForBet Włókniarz Częstochowa

Fogo Unia Leszno – Betard Sparta Wrocław

16 i 23 września – mecze o złoto i brąz

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej