Po wakacyjnym wypoczynku czas znów zasiąść w szkolnych ławkach. Prawie 17 tys. uczniów rozpocznie naukę w gorzowskich szkołach. Uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego odbędzie się w poniedziałek w samo południe w Filharmonii Gorzowskiej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po dwóch miesiącach wakacji naukę rozpocznie w tym roku szkolnym w Gorzowie 16 925 uczniów. Ponad 10 tys. to uczniowie szkół podstawowych.

To już ostatni rok szkolny dla 990 gimnazjalistów, którzy uczą się jeszcze w czterech placówkach. W szkołach ponadgimnazjalnych uczyć się będzie 5885 nastolatków. Wakacje kończą również przedszkolaki, w 28 miejskich przedszkolach będzie 4153 dzieci. Ile mamy szkół w mieście? Jest 17 podstawówek, 4 gimnazja oraz 16 szkół ponadgimnazjalnych.

Na przygotowanie obiektów i przeprowadzenie prac remontowych miasto przeznaczyło 1 mln zł. Remontowane były m.in. place zabaw, sanitariaty, sale dydaktyczne, ciągi komunikacyjne, dachy, systemy grzewcze, instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne oraz wymieniana stolarka.

Szkoły musiały się też przygotować do nowego roku szkolnego zgodnie z wymogami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Do 1 marca przyszłego roku dyrektorzy placówek oświatowych muszą zapewnić uczniom dostęp do indywidualnych szafek na korytarzach. Na razie Gorzów jest przygotowany na to w połowie. – Z informacji przekazanych przez dyrektorów szkół wynika, że obecnie 4 tys. uczniów ma dostęp do indywidualnych szafek. Brakuje blisko 5 tys. szafek – informuje Renata Pliżga, dyrektor miejskiego wydziału edukacji.

W tym roku szkolnym jeszcze nie grozi nam brak miejsc w placówkach. Problem może być za rok, kiedy do szkół ponadpodstawowych pójdą dwa roczniki uczniów: absolwenci III klas gimnazjów oraz absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych. Tam, gdzie jest zbyt mało klas, wspólnie z dyrektorami szkół władze miasta chcą zwiększyć liczbę pomieszczeń dydaktycznych. Będą adaptowane dotychczas niewykorzystywane pomieszczenia lub zajmowane sale w budynkach w pobliżu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem