Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Może to głupio zabrzmi. Na pewno to głupio zabrzmi. Ale trzymam kciuki za Falubaz. Ble... Nie wierzę, że tak jest. Ale wrogu mój odwieczny, nie odchodź w zapomnienie...” – przeczytaliśmy głos jednego z kibiców Stali po ostatniej kolejce, gdzie Falubaz w fatalnym stylu przegrał w Grudziądzu i teraz może go jedynie uratować zwycięstwo za 3 pkt nad tarnowianami. I to wcale nie był głos odosobniony.

Jasne, że kusi, aby lokalnego przeciwnika, sąsiada z południa, zobaczyć na dnie, w pierwszej lidze. Coś innego jest jednak o wiele silniejsze. Rok bez lubuskich derbowych starć? Ależ to byłaby dla fanów żużla wielka pustka. Stal jest potrzebna Falubazowi tak samo jak Falubaz Stali. Prezesom, działaczom, trenerem, kibicom. Może tylko dla zawodników ma to mniejsze znaczenie, choć taki Bartosz Zmarzlik cieszy się od ucha do ucha, gdy w derbach przyjedzie przed Patrykiem Dudkiem.

Tu idealnie pasują słowa Kazimierza Pawlaka ze słynnej komedii „Sami Swoi”: Wróg? A wróg! Ale mój, swój, nasz – na własnej krwi wyhodowany!

Zupełnie o czymś innym myślą w Gorzowie, my czekamy na półfinałowego rywala. Po porażce Częstochowy w Tarnowie i remisie wrocławian u siebie z Get Well Toruń, wydaje się, że skończymy sezon zasadniczy na drugim miejscu i 2 września pojedziemy na pierwszy bój o finał do Włókniarza. Ostateczne rozstrzygnięcia w niedzielę 26 sierpnia, a dzień wcześniej na stadionie im. Edwarda Jancarza turniej cyklu Grand Prix.

WYNIKI Z 13. KOLEJKI:

niedziela 19 sierpnia

(awansem 27 lipca) Cash Broker Stal Gorzów – Fogo Unia Leszno 45:45 (pierwszy mecz 42:48, bonus dla Leszna)

Grupa Azoty Unia Tarnów – ForBet Włókniarz Częstochowa 51:39 (pierwszy mecz 36:54, bonus dla Częstochowy)

MrGarden GKM Grudziądz – Falubaz Zielona Góra 55:35 (pierwszy mecz 37:53, bonus dla Grudziądza)

Betard Sparta Wrocław – Get Well Toruń 45:45 (pierwszy mecz 43:47, bonus dla Torunia)

  • 1. Fogo Unia Leszno 13 26 +148
  • 2. CASH BROKER STAL GORZÓW 13 21 +63
  • 3. Betard Sparta Wrocław 13 19 +74
  • 4. ForBet Włókniarz Częstochowa 13 18 +2
  • 5. Get Well Toruń 13 15 -39
  • 6. MrGarden GKM Grudziądz 13 11 -86
  • 7. Grupa Azoty Unia Tarnów 13 10 -86
  • 8. Falubaz Zielona Góra 13 7 -76

Cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej pojadą w play-off o medale. Ostatnia drużyna spadnie z ekstraklasy, przedostatnia będzie walczyć o utrzymanie w barażach.

PROGRAM 14. KOLEJKI:

niedziela 26 sierpnia

godz. 17 nSport+ Falubaz Zielona Góra – Grupa Azoty Unia Tarnów

godz. 17 ForBet Włókniarz Częstochowa – MrGarden GKM Grudziądz

godz. 19.30 nSport+ Fogo Unia Leszno – Betard Sparta Wrocław

godz. 19.30 Get Well Toruń – Cash Broker Stal Gorzów

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej, a prezentacja zawodników 15 minut przed pierwszym wyścigiem.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.