Tu naprawdę nie ma żartów, do czwartku wieczorem temperatury mogą osiągać nawet 35 stopni Celsjusza w cieniu. Chrońcie przed upałami siebie i swoich bliskich, poszukajcie cienia i miski z zimną wodą dla swoich zwierzaków, dla których te dni też będą bardzo trudne.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił dla województwa lubuskiego trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed upałami. Nigdzie w Polsce w najbliższych kilkudziesięciu godzinach nie będzie tak gorąco.

Mapa upałów w Polsce, 7 sierpnia 2018 r.
Mapa upałów w Polsce, 7 sierpnia 2018 r.  Arch. IMiGW

Ostrzeżenie obowiązuje od dziś od godz. 12 do czwartku do godz. 22. W dzień możemy się spodziewać temperatur od 32 do 35 stopni Celsjusza, a w nocy od 18 do 21 stopni. Po trzech upalnych dniach widzimy w prognozie burze, które w czwartkowy wieczór powinny przynieść ulgę, byle tylko nie były zbyt gwałtowne.

W taką pogodę szczególnie uważać powinny dzieci i osoby starsze. Specjaliści radzą, żeby – jeśli nie jest to koniecznie – najlepiej nie wychodzić z domu i pić sporo wody. Pamiętajcie, żeby w plecaku albo torebce mieć butelkę wody.

Chrońcie także wasze zwierzaki. Nie zostawiajcie ich na słońcu, nie nadużywajcie spacerów z nimi. Lepiej niech schowają się w chłodniejszym miejscu, z miską zimnej wody w pobliżu.

Policja przypomina, że podczas upałów nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie.

W przypadku wystąpienia objawów przegrzania organizmu, jak: przyspieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy lub dreszcze, należy szukać pomocy, dzwoniąc pod numery alarmowe 112 lub 999.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej