Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedłużył ostrzeżenie przed upałami i drugi stopień zagrożenia w Gorzowie i całym województwie lubuskim. Wysoka temperatura utrzyma się do środy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Instytut przedłużył dziś ostrzeżenie do środy 1 sierpnia do godz. 20. W poniedziałek, wtorek i środę temperatura w Gorzowie może wynieść od 31 do 33 stopni Celsjusza, w nocy spadnie do 19-21 stopni.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami obowiązuje niemal w całej Polsce, oprócz fragmentów województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i lubelskiego. Tym razem bardzo gorąco będzie również w pasie nadmorskim – do 32 stopni. W czasie plażowania koniecznie trzeba uważać, aby nie przesadzić ze słońcem.

W środę na prognozie widać burze i od czwartku 2 sierpnia – także dzień z burzami – temperatura w Gorzowie i okolicach ma spaść do ok. 27 stopni. W kolejne dni mamy mieć letnie temperatury, ale już poniżej 30 stopni.

W taką pogodę szczególnie uważać powinny dzieci i osoby starsze. Specjaliści radzą, żeby – jeśli nie jest to koniecznie – najlepiej nie wychodzić z domu i pić sporo wody. Pamiętajcie, żeby w plecaku albo torebce mieć butelkę wody.

Chrońcie także wasze zwierzaki. Nie zostawiajcie ich na słońcu, nie nadużywajcie spacerów z nimi. Lepiej niech schowają się w chłodniejszym miejscu z miską zimnej wody w pobliżu.

Policja przypomina, że podczas upałów nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W przypadku wystąpienia objawów przegrzania organizmu, jak: przyspieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy lub dreszcze, należy szukać pomocy, dzwoniąc pod numery alarmowe 112 lub 999.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej