W czwartek, piątek i sobotę w Gorzowie, a także w całym województwie, zapowiadane są bardzo wysokie temperatury - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Temperatura wyniesie nawet 32 stopnie Celsjusza w cieniu. Dbajcie o siebie, wasze dzieci, znajdźcie także cień oraz miskę z zimną wodą dla waszych zwierzaków.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

IMGW ostrzega przed upałami. Instytut wydał dla Gorzowa (i całego województwa lubuskiego) ostrzeżenie drugiego stopnia (w trzystopniowej skali). W czwartek, piątek i sobotę temperatura w mieście może wynieść 29-32 stopni Celsjusza, w nocy spadnie do 18-21 stopni. Ostrzeżenie – patrząc na prognozy – zapewne będzie przedłużone również na kolejne dni, bo podobne upały są zapowiadane przynajmniej do końca następnego tygodnia. Pojawią się również burze.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenie drugiego stopnia wydał też dla województw wielkopolskiego i dużej części zachodniopomorskiego. Bardziej rześko będzie jedynie w pasie nadmorskim.

W taką pogodę szczególnie uważać powinny dzieci i osoby starsze. Specjaliści radzą, żeby – jeśli nie jest to koniecznie – najlepiej nie wychodzić z domu i pić sporo wody. Pamiętajcie, żeby w plecaku albo torebce mieć butelkę wody.

Chrońcie także wasze zwierzaki. Nie zostawiajcie ich na słońcu, nie nadużywajcie spacerów z nimi. Lepiej niech schowają się w chłodniejszym miejscu, z miską zimnej wody w pobliżu.

Policja przypomina, że podczas upałów nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W przypadku wystąpienia objawów przegrzania organizmu, jak: przyspieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy lub dreszcze, należy szukać pomocy, dzwoniąc pod numery alarmowe 112 lub 999.

W Gorzowie znów pojawiły się kurtyny wodne: na Starym Rynku, na skwerze przy dawnym Empiku, na skwerze naprzeciw Łaźni Miejskiej, na ulicy Dworcowej oraz na bulwarze Wschodnim.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej