Wraz z powrotem nocy astronomicznych w centralnej Polsce w najbliższy piątek, 27 lipca (północ kraju będzie musiała jeszcze kilka dni poczekać) czekają nas dwa wyjątkowe zjawiska: najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w XXI stuleciu oraz Wielka Opozycja Marsa.
– Oba zjawiska będą doskonale widoczne nieuzbrojonym okiem dla obserwatorów w całym kraju już krótko po zachodzie Słońca – pisze Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, twórca największego w Polsce fanpage'u w tej dziedzinie „Z głową gwiazdach".
W Polsce zaćmienie rozpocznie się jeszcze przed wschodem Księżyca, lecz mimo tego zobaczymy zdecydowaną większość zjawiska, w tym jego najciekawszą część – fazę całkowitą. Ta potrwa aż 1 godz. 42 m i 56 s.
– Cała tarcza Księżyca pogrąży się w ciemnościach. Do powierzchni Księżyca docierać będzie jedynie słabe światło rozproszone w ziemskiej atmosferze, co podobnie jak podczas zachodu Słońca nada mu czerwony blask. Księżyc w fazie całkowitej może być trudny do zauważenia z terenów miejskich – tłumaczy Wójcicki na swoim fanpage'u.
– W trakcie zaćmienia będzie widoczny bardzo jasny i czerwony Mars. Tej nocy przypadać będzie jego opozycja – znajdzie się dokładnie naprzeciwko Ziemi względem Słońca. Trzy dni później zbliży się do naszej planety na najmniejszą odległość od 2003 roku – dodaje popularyzator astronomii.
Więcej informacji znajdziesz na blogu Wójcickiego:
Materiał promocyjny partnera