Powoli to do mnie dociera, z pewnością tego podium pragnąłem przez całą moją karierę. Wynik? To były mistrzostwa Polski i gra przede wszystkim szła o miejsca, mi udało się wspiąć po brązowy medal - powiedział Maciej Lepiato, niepełnosprawny lekkoatleta Startu Gorzów, który z powodzeniem potrafi powalczyć w skoku wzwyż z w pełni sprawnymi lekkoatletami.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

94. mistrzostwa Polski seniorów na otwartym stadionie odbyły się w Lublinie. Lepiato, który w sierpniu skończy 30 lat, sięgnął po życiowy sukces na tej rangi imprezie, wykorzystując nieco słabość innych. Wygrał Maciej Grynienko (UKS Orlica Domaniów), który skoczył 2 metry i 21 centymetrów. To najgorszy mistrz kraju seniorów w skoku wzwyż od 40 lat.

Lekkoatleta Startu Gorzów został sklasyfikowany na trzeciej pozycji ex aequo z Norbertem Kobielskim z Inowrocławia. Obaj w pierwszych próbach zaliczyli 2 m, 2,05 m i 2,09 m, a trzy razy strącili poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2,13 m. Wysokość 2,09 m osiągnęli również zawodnicy z piątego i szóstego miejsca, ale oni wcześniej mieli więcej zrzutek.

Maciej Lepiato jest złotym medalistą paraolimpiady w Londynie i Rio de Janero, także rekordzistą świata wśród niepełnosprawnych (2,19 m). Najważniejszą imprezą dla niego w tym roku są sierpniowe mistrzostwa Europy w Berlinie. W 2016 r. w Grosetto Polacy zdobyli 50 krążków (22 złote, 11 srebrnych, 17 brązowych) i zajęli znakomite trzecie miejsce w tabeli medalowej.

– Mistrzostwa seniorów wziąłem z marszu, po ciężkim treningu, bo była szansa na dobry wynik i udało się wywalczyć podium – powiedział Lepiato. – Najważniejsze dla mnie rzeczy będą jednak działy się w Berlinie. To będzie wyjątkowy konkurs, bo już wiem, że wybiera się na niego sporo osób z Gorzowa.

WYNIKI KONKURSU SKOKU WZWYŻ MĘŻCZYZN NA MP W LUBLINIE:

  • 1. Maciej Grynienko (UKS Orlica Domaniów) 2,21 m
  • 2. Sylwester Bednarek (RKS Łódź) 2,21 m
  • 3. Maciej Lepiato (Start Gorzów) 2,09 m
  • 3. Norbert Kobielski (MKS Inowrocław) 2,09 m
  • 5. Piotr Milewski (KS Podlasie Białystok) 2,09 m
  • 6. Bartłomiej Bedeniczuk (AZS AWF Biała Podlaska) 2,09 m
  • 7. Grzegorz Kutrzepa (AZS UMCS Lublin) 1,95 m
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej