Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wadim Tyszkiewicz odebrał nagrodę wczoraj (26.06) na Wielkiej Gali Kongresu Regionów we Wrocławiu. A sukces jest spory, bo nie dość, że prezydent Nowej Soli znalazł się w elitarnym gronie najlepiej ocenianych prezydentów polskich miast, to jeszcze stanął na pudle. Zajął drugie miejsce, zaraz po Jacku Karnowskim, prezydencie Sopotu. Co ciekawe, popularny i lubiany prezydent Słupska Robert Biedroń zajął 12. miejsce, dzieląc je z Tadeuszem Ferencem z Rzeszowa.

W piętnastce najlepszych prezydentów nie znalazł się ani Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa, ani Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

Tyszkiewicz: W szybkości „podnoszenia się z ruiny” możemy się równać z najlepszymi

– Nagród w swoim dorobku samorządowym otrzymałem wiele. To wyróżnienie jednak jest szczególne, gdyż to samorządowcy wybierają najlepszych samorządowców. To jest nagroda za aktywność, za zaangażowanie, za walkę o interesy naszych mieszkańców. Tym bardziej dziękuję za to, że dostrzeżony został wysiłek w zarządzaniu niedużym, prowincjonalnym miastem, leżącym gdzieś na zachodnich rubieżach naszego kraju – komentuje Wadim Tyszkiewicz. I dodaje skromnie: – Może Nowa Sól nie jest jeszcze ani najbogatsza, ani może i najpiękniejsza, a problemów do rozwiązania jeszcze jest całe mnóstwo. Ważne jednak, że w szybkości „podnoszenia się z ruiny” możemy się równać z najlepszymi. Obrana droga rozwoju miasta jest może nie najłatwiejsza, ale najwłaściwsza – tłumaczy.

Czym jest ranking „Newsweeka”?

Newsweek” prowadzi ranking od 2008 r. Nosi on nazwę „n15” – „n” od słowa „najlepszy” i od „Newsweeka”, a „15”, bo tylu nagrodzonych obejmuje. 15 najlepszych wyłonili sami prezydenci miast. Osób piastujących tę funkcję jest w Polsce 107, to głównie włodarze miast, które mają powyżej 50 tys. mieszkańców. W tej liczbie znajdują się jednak również prezydenci blisko 20 miast mniejszych, którzy historycznie nazywali się prezydentami i taki tytuł zachowali. Ranking nie uwzględnia prezydentów Warszawy i Wrocławia. Wg dziennikarzy „Newsweeka” stolica powinna konkurować z metropoliami Europy, a nie z miastami wielokrotnie od niej mniejszymi. Z kolei prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz kilka lat temu otrzymał tytuł superprezydenta po tym, gdy trzykrotnie wygrał ranking. Podobnie jak tegoroczny zwycięzca Jacek Karnowski.

Ranking „Newsweeka”:

 • 1. Jacek Karnowski (Sopot)
 • 2. Wadim Tyszkiewicz (Nowa Sól)
 • 3. Ryszard Brejza (Inowrocław)
 • 4. Zygmunt Frankiewicz (Gliwice)
 • 5. Janusz Gromek (Kołobrzeg)
 • 6. Zbigniew Podraza (Dąbrowa Górnicza)
 • 7./8./9. Robert Choma (Przemyśl) / Wojciech Szczurek (Gdynia) / Hanna Zdanowska (Łódź)
 • 10./11. Paweł Silbert (Jaworzno) / Marcin Zawiła (Jelenia Góra)
 • 12./13. Robert Biedroń (Słupsk) / Tadeusz Ferenc (Rzeszów)
 • 14. Janusz Żmurkiewicz (Świnoujście)
 • 15. Andrzej Dziuba (Tychy)
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.