Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gorzowska Karta Mieszkańca to rozszerzenie dotychczas funkcjonujących kart, jak Karta Dużej Rodziny czy Karta Seniora. O ile już istniejące karty przysługiwały tylko części mieszkańców, w przypadku seniorów to 30 tys. uprawnionych (korzysta mniej niż jedna trzecia), o tyle Gorzowska Karta Mieszkańca ma być dostępna dla wszystkich gorzowian. Ma uprawniać do szeregu zniżek, np. w komunikacji miejskiej. Prace nad wprowadzeniem karty przyspieszyły po tym, jak wojewoda zakwestionował uchwałę rady miasta w sprawie Biletu Junior. Była to inicjatywa radnych PO, aby gorzowscy uczniowie płacili za przejazdówki miesięczne maksymalnie 10 zł. Prezydent był przeciwny takiemu rozwiązaniu i po decyzji wojewody zapowiedział szybkie wdrożenie karty mieszkańca ze zniżkami, których koszt będzie wyliczony i uwzględniony w budżecie.

Piątkowa uchwała jest jednak dość ogólna i dopiero daje zielone światło do dalszych prac nad kształtem karty. Podstawą tego rodzaju kart są jednak zawsze zniżki w komunikacji. Z pewnością partnerami zostaną też miejskie instytucje kulturalne i sportowe, a miasto będzie zachęcać do promocji i ulg również firmy komercyjne. Karta wejdzie w życie prawdopodobnie od września, aby z ulg mogli korzystać uczniowie już od początku roku szkolnego.

Kartę Mieszkańca mają otrzymać mieszkańcy Gorzowa, którzy rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Gorzowie – bez względu na to, czy osiągają dochód albo rozliczają podatek rolny z tytułu prowadzenia gospodarstwa. Będzie dotyczyć również dzieci osób uprawnionych, które wspólnie z nimi zamieszkują. Chodzi o dzieci powyżej 7. roku życia do ukończenia 26 lat, które są uczniami lub studentami.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.