Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O dzikim wysypisku napisała na Facebooku Fundacja Parku Kulturowego Grodzisko w Wicinie (w powiecie żarskim). W miejscu dawnej osady kultury łużyckiej (gród istniał ok. 200 lat, został utworzony ok. 750 r. p.n.e.) znajdują się śmieci, materiały poremontowe, stare meble i sprzęt.

– Oto przykład skandalicznego zachowania mieszkańców okolicy. Zabytek, który jest wizytówką Wiciny, a nawet gminy, stał się dzikim wysypiskiem śmieci! Brak słów dla skomentowania tego, co zastaliśmy na terenie parku kulturowego oraz na samym grodzisku. Ktoś sobie zrobił gruntowny remont oraz posprzątał wokół domu, a śmieci postanowił wywieźć... na grodzisko. Sprawa została zgłoszona na policję. Wstyd, mieszkańcy! – piszą członkowie fundacji.

Miłośnicy Wiciny przypominają też, że park kulturowy jest jedną z czterech form ochrony zabytków w Polsce. Chroni określony obszar krajobrazu kulturowego oraz wyróżniające się tereny z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej.

Park Kulturowy Grodzisko w Wicinie został utworzony w 2013 r. wokół pozostałości osady założonej przez ludność kultury łużyckiej. To jeden z dwóch parków kulturowych w województwie lubuskim. Pierwszy powstał w 2006 r. w Bogdańcu. W całej Polsce jest obecnie 35 parków kulturowych.

Osada w Wicinie miała obronny charakter, pochodziła z kręgu kultury łużyckiej z okresu halsztackiego. Została spalona w II połowie VI w. p.n.e. podczas najazdu Scytów. Na tym terenie archeolodzy odkryli liczne ozdoby z brązu, złota, żelaza, bursztynu i szkła, co świadczy o zamożności mieszkańców.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.