Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Warto żyć, dopóki życie jest zielone, słoneczny dzień, przyjazny cień i myśli rozmarzone...” – śpiewa Ania Shirley w piosence Macieja Wojtyszki. To piosenka ze znanej i często wystawianej adaptacji autorstwa Henryki Królikowskiej-Wojtyszko i Macieja Wojtyszki z urokliwą muzyką Zbigniewa Karneckiego.

Warto żyć... zwłaszcza, kiedy wakacje tuż-tuż. Ale tymczasem Teatr im. J. Osterwy ma dla widzów kolejną i ostatnią już w tym sezonie premierę. Któż nie zna rudowłosej Ani z Zielonego Wzgórza? Na powieści Lucy Maud Montgomery wychowywały się pokolenia. I to nie tylko dorastających panienek.

– Materiał przygotowany przez twórców adaptacji jest wyjątkowo udanym na polskim rynku materiałem musicalowym, z podgatunku zwanym: Musicalem Rodzinnym. To gwarantuje, że na spektaklu nie będą się nudzić ani dzieci, ani dorośli – zapewnia Andrzej Ozga, reżyser spektaklu, który w Gorzowie wystawiał m.in. „Złotą kaczkę” czy „Calineczkę”.

Ta adaptacja doczekała się już – jak obliczył reżyser – kilkunastu premier w polskich teatrach.

Ania Shirley trafiła do domu Maryli i Mateusza na Zielonym Wzgórzu przez pomyłkę. Z czasem jednak ta pomyłka okazała się zrządzeniem losu, które pozwoliło osieroconej dziewczynce po raz pierwszy w życiu doświadczyć bezpieczeństwa, ciepła domowego ogniska i poznać smak prawdziwej przyjaźni. Teatralno-muzyczna opowieść o Ani to zabawny, mądry, wzruszający i napawający optymizmem spektakl o prawdziwych wartościach oraz o tym, jak marzenia mogą cudownie ubarwiać życie.

Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”, reżyseria Andrzej Ozga, adaptacja: Henryka Królikowska-Wojtyszko, Maciej Wojtyszko, scenografia: Tatiana Kwiatkowska, muzyka Zbigniew Karnecki. W tytułowej roli Joanna Ginda. Premiera w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie w sobotę, 2 czerwca godz. 17. Kolejny spektakl 3 czerwca, godz. 17. Bilety 25 zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.